Obálka audioknihy Dítě na vlastní pohon

Dítě na vlastní pohon

William Stixrud

Interpret: Borek Kapitančik
Vydavatel: Jan Melvil Publishing
Vydáno: 2019

"Rodičovství není snadné – milujeme své děti a děláme pro ně, co můžeme. Ale opravdu závisí úspěch potomků na tom, kolik úsilí věnujeme jejich školním výsledkům a volnočasovým aktivitám? Dítě na vlastní pohon vás přesvědčí, že trend přehnané péče, tzv. helicopter parenting, je prokazatelně škodlivý. A že to nejlepší, co můžete dětem poskytnout, je pocit kontroly nad svým životem. Vyzkoušejte, je to snadnější, než si myslíte.

O AUDIOKNIZE
William Stixrud a Ned Johnson mají za sebou v součtu 60 let praxe s demotivovanými, úzkostnými a depresivními dětmi. Znají všechna vaše rodičovská trápení a mají na ně řešení. Dokazují to nejen výzkumy o funkci mozku a objevy z oblasti behaviorální terapie, ale zejména úspěchy, kterých dosáhli u svých klientů po změně přístupu rodičů. S empatií, vlídností a hlubokým pochopením pro vaše obavy vám vysvětlí, že stejně jako u dospělých je totiž nejdůležitější podmínkou správného nastavení emočních a psychických procesů pocit kontroly: dítě musí cítit, že svůj život může ovlivňovat.

Neznamená to však, že se máte vzdát veškeré své autority. V této rodičovsky úlevné knize se dozvíte, jak přestat být šéfem a stát se svému dítěti důvěryhodným konzultantem i milující oporou a jak u svých dětí vybudovat silnou vnitřní motivaci a psychiku odolnou vůči stresu. Je to dlouhá cesta, ale stojí za to se na ni vydat: na jejím konci čeká rodinná pohoda a štěstí.

""V NAŠEM USPĚCHANÉM A KONKURENČNÍM SVĚTĚ SNADNO ZAPOMÍNÁME NA ZÁKLADNÍ VĚC: ŽE UŽÍVAT SI SVÉ DĚTI JE JEDNOU Z NEJLEPŠÍCH VĚCÍ, CO MŮŽEME PRO SEBE I PRO NĚ UDĚLAT.""

V KNIZE SE MIMO JINÉ DOZVÍTE
- Které čtyři typy demotivace u dětí rozeznáváme a jak s nimi pracovat,
- proč vnější motivace z dlouhodobého hlediska selhává,
- co dětem způsobuje toxický stres a proč se mezi nimi šíří epidemie úzkosti a deprese,
- jak si naopak mohou vybudovat odolnost vůči stresu, z níž budou čerpat celý život,
- jak pomáhat dětem s poruchami učení, autistického spektra, nebo ADHD,
- kterou školu vybrat a jak řešit náročné komunikační situace s učitely,
- jak si odnést to nejlepší ze světa digitálních her a přitom nepodlehnout závislosti,
- je se správně připravit na zkoušky a testy,
co můžete pro zlepšení vztahů udělat už dnes večer.

""LIDÉ ZAPOMENOU, CO JSTE ŘEKLI, LIDÉ ZAPOMENOU, CO JSTE UDĚLALI, ALE NIKDY NEZAPOMENOU, JAK JIM S VÁMI BYLO. MYSLETE NA TO, JAK VAŠIM DĚTEM S VÁMI JE. JAK CHCETE, ABY SE CÍTILY? MILOVANÉ. MAJÍCÍ VAŠI DŮVĚRU. SCHOPNÉ. NECHŤ JE TO I SPOLEHLIVÝ KOMPAS PRO VAŠE RODIČOVSKÁ ROZHODNUTÍ.""

ŘEKLI O KNIZE
Namísto důvěry vkládané do rozhodnutí svých dětí trvá většina rodičů na mikromanagmantu úplně všeho, od domácích úkolů až po volbu kamarádů. Stixrud a Johnson mají pro tyto rodiče vzkaz: „Přestaňte!“
– National Public, Radio

Dítě na vlastní pohon je přesvědčivá, revoluční a moudrá kniha. Dodá rodičům odvahu přistoupit k výchově jinak a zároveň jim poskytne potřebné nástroje a metody. Ukazuje, jak snížit stres u sebe i svých dětí, jak v dětech podpořit vnitřní motivaci, psychickou odolnost a zdravý rozvoj a jak je dovést v životě k úspěchu. Hlavní sdělení – že bychom svým dětem měli důvěřovat a poskytnou jim nad životem více kontroly – by si měli vzít k srdci všichni rodiče.
– Tina Payne Brysonová, Ph.D., spoluautorka knihy Rozvíjejte naplno mozek svého dítěte a No-Drama Discipline

Dítě na vlastní pohon nese podtitul Proč svěřit svým potomkům více kontroly nad životem... Toto proč se ve své nové audioknize pokoušejí zodpovědět autoři William Stixrud a Ned Johnson. Audioknihu načetl Borek Kapitančik.