Obálka audioknihy V zemi babišismu a buranokracie

V zemi babišismu a buranokracie

Bohumil Doležal

Interpret: Zbyšek Horák
Vydavatel: Audiotéka, Free Czech Media
Vydáno: 2021

ROZVRAT ČESKÉ DEMOKRATICKÉ POLITIKY V LETECH 2013 - 2020

Audiokniha V zemi babišismu a buranokracie publicisty a předsedy Klubu na obranu demokracie Bohumila Doležala prostřednictvím jeho článků mapuje sedmileté období od nástupu „Nových pořádků“ v roce 2013, tedy zejména důsledky prezidentství Miloše Zemana a mocenského vzestupu Andreje Babiše. Texty jsou rozděleny do devíti oddílů a Doležal se v nich věnuje jak změnám, které nastaly po pádu vlády Petra Nečase, tak také silám, které se na instalaci těchto „Nových pořádků“ podílely, a lidem, kteří celkovou destrukci demokratických poměrů umožnili svým lavírováním a mlčením.

Autor v několika textech také rozvíjí problém odkazu Václava Havla a jeho „nepolitické politiky“. Dalšími tématy jsou prezidentské volby v roce 2018, politika opozičních stran, demonstrace proti vládě Andreje Babiše a působení spolku Milion chvilek pro demokracii. Nakonec také vládní politika a společenská atmosféra během koronavirové epidemie a jejich dopady na úroveň svobody v České republice.

V poslední části (Nekrology) Bohumil Doležal vzpomíná na někdejšího šéfredaktora časopisu Tvář Jana Nedvěda a na spisovatele Ladislav Hejdánka. A nakonec „nekrolog za město“ věnovaný výročí náletu na Drážďany v únoru 1945.

BOHUMIL DOLEŽAL
Bohumil Doležal, Ph.D., je český literární kritik, politolog, disident, signatář Charty 77, publicista a vysokoškolský učitel. Působil jako politický poradce Václava Klause v době, kdy byl Klaus ve funkci předsedy vlády České republiky.
Od roku 1964 pak působil jako literární kritik v časopisu Tvář až do doby, kdy bylo vydávání tohoto časopisu v roce 1969 zastaveno v důsledku probíhající normalizace. Nejprve pracoval v dělnických profesích a následně, a to až do roku 1989, jako počítačový programátor. Společně s Janem Lopatkou podepsal jako jeden z prvních již v prosinci 1976 dokument Charty 77.

Během sametové revoluce byl kooptován do Federálního shromáždění ČSSR. V letech 1992–1993 pracoval jako šéf týmu poradců Václava Klause, jenž v té době působil ve funkci předsedy vlády České republiky. V současné době působí jakožto nezávislý publicista, v minulosti přednášel na Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Od roku 2000 zveřejňuje komentáře k politickému dění ve vlastním internetovém zápisníku Události. Často se zabývá kritikou Benešových dekretů, obhajobou nároků vysídlených sudetských Němců a kritikou některých rozšířených představ o české státnosti.

ZBYŠEK HORÁK
Český moderátor a dabér. V současné době působí především v dabingu. Nově se věnuje taky načítání audioknih. Léta působil v Českém rozhlasu, České televizi i TV Nova. Z televizních obrazovek jej můžete znát například jako hlas Jeremyho Clarksona, jednoho ze tří moderátorů populární motoristické show Top Gear. Známé jsou i jeho čtené komentáře reportáží v pořadu Toulavá kamera.

Audiokniha V zemi babišismu a buranokracie mapuje sedmileté období české politické scény. Autor Bohumil Doležal, čte Zbyšek Horák.