Obálka audioknihy Zločin jak ho pamatuju

Zločin jak ho pamatuju

Josef Klíma

Interpret: Vladimír Kroc
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2023

ČESKÉ DĚJINY VIDĚNÉ POD ÚHLEM ZLOČINU

Novinář Josef Klíma pátrá, jak zločin formoval české dějiny od devadesátých let po současnost. V audioknize defilují jména Mrázek, Krejčíř, Roubal, Kajínek a další.

Devadesátá léta byla nejen dobou nadějných vyhlídek svobodné společnosti, ale i úrodným podhoubím organizovaného zločinu. Investigativní novinář Josef Klíma osobně poznal jeho aktéry – majitele Discolandu Silvie Ivana Jonáka, technologa orlických vražd Karla Kopáče, hlavy podsvětí Radovana Krejčíře či Františka Mrázka, vrahy Ivana Roubala i Jiřího Kajínka. Jak organizovaný zločin ovlivňoval polistopadovou politiku? A jak se postupně měnil v nebezpečnou realitu? Josef Klíma se snaží najít odpovědi společně s bývalými policisty, advokáty i pracovníky v tajných službách. Na závěr autor klade otázku, zda se ti, kdo dnes využívají zločinné praktiky, neskrývají pod maskou mocných oligarchů.

JOSEF KLÍMA
Investigativní novinář, spisovatel a televizní reportér. Spoluzakládal týdeník Reflex, je autorem známých televizních pořadů Na vlastní oči, Soukromá dramata, Očima Josefa Klímy. Natočil více než čtyři sta televizních reportáží, dvanáct let psal sloupky Poslední slovo do Lidových novin. Je nositelem novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky (2006) a Ceny Jana Beneše (2009). Získal pět ocenění TýTý za osobnost televizní publicistiky, jednou se stal absolutním vítězem této ankety.

VLADIMÍR KROC
Rozhlasový moderátor a publicista. V dětství strávil dva roky v Indii, kde jeho otec pracoval na montáži. Poté se mu zalíbila kamera a chtěl se věnovat filmařství, ale místo FAMU vystudoval Vysokou školu ekonomickou. Tomuto oboru se s výjimkou čtrnáctidenního zaměstnání ve společnosti Motokov nikdy nevěnoval. Během vysokoškolských studií založil se spolužáky na kolejích na pražském Jarově studentský rozhlas po drátě. Po vojně nastoupil v roce 1989 do Československého rozhlasu, krátce nato se stal parlamentním zpravodajem. Dnes patří k nejzkušenějším rozhlasovým moderátorům. Moderuje Večerní Radiožurnál a pořady Hovory, Radiofórum, Den v 60 minutách a jiné. Působil také v České televizi.

Nahrávka vznikla podle knihy Josefa Klímy Zločin jak ho pamatuju, vydané nakladatelstvím Andrej Šťastný v roce 2018. Text copyright © Josef Klíma, 2018. Čte Vladimír Kroc. Režie Soundguru. Zvuk Vladimír Srb. Hudba Vojtěch Machálek. Technická redakce Jaroslav Janda. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky a úprava pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2023.

Audiokniha Zločin jak ho pamatuju, autor Josef Klíma, čte Vladimír Kroc.