Obálka audioknihy Hodiny

Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2021

„Tento zločin je tak komplikovaný, že musí být jednoduchý.“ – Hercule Poirot

Sheila Webbová z Cavendishské agentury pro sekretářské práce se dostavila na pokyn své nadřízené na adresu Wilbraham Crescent 19 přesně načas. Jelikož však na zazvonění nikdo nereaguje, jde stenografka dál, aby na slečnu Pebmarshovou, která si její služby objednala, počkala uvnitř. V působivém přijímacím pokoji ji upoutá nezvyklé množství hodin ukazujících stejný čas: pár minut před čtvrt na pět, ačkoli jsou teprve tři. Tedy až na kukačky, jejichž zvuk Sheilu nemálo vyděsí. A právě v ten okamžik si návštěva povšimne mrtvoly muže. Načež vrznou vrátka, po chvíli vstoupí starší vysoká žena s bleděmodrýma očima, které se nevidomě rozhlížejí po místnosti, a zeptá se: „Je tu někdo?“ Stenografka vyjekne a vyřítí se ven, kde padá rovnou do náruče Colinu Lambovi, příteli Hercula Poirota…

AGATHA CHRISTIE
Dáma Agatha Mary Clarissa lady Mallowanová, rozená Millerová, se narodila v přímořském letovisku Torquay v jižní Anglii. Je nejznámější autorkou detektivních příběhů a nejvydávanější spisovatelkou vůbec. Svého Hercula Poirota učinila hrdinou 33 románů a téměř 60 povídek. V pětapadesátileté literární kariéře obohatila pátračskou scénu vedle slečny Marplové i o nepolapitelného pana Quina nebo o penzionovaného úředníka Parkera Pynea, avšak jejím nejoblíbenějším vyšetřovatelem nadále zůstává propagátor „šedých buněk mozkových“. Proslavila se též jako autorka divadelních her (Past na myši z roku 1952 je nejdéle uváděnou divadelní hrou historie) a pod pseudonymem psala i romance. Neutuchající zájem o její dílo potvrzují stovky filmových adaptací, k nimž se nyní řadí třeba nová verze Vraždy v Orient expresu (2017) Svědkyně obžaloby (2021) či připravované Smrt na Nilu (2022).

LUKÁŠ HLAVICA
V duchu rodinné tradice vystudoval herectví na pražské DAMU, kde posledních dvacet let působí také jako pedagog, a krom toho se úspěšně věnuje divadelní a rozhlasové režii. Působil v Národním divadle a v Divadle na Vinohradech, poté na čtyři roky zakotvil jako režisér v Dejvickém divadle (jeho inscenace Bratři Karamazovi se hrála bezmála patnáct sezon) a dlouhodobě spolupracuje s Českým rozhlasem. Televizní diváci ho zaznamenali např. ve snímcích Specialita šéfkuchaře, Vrah jsi ty!, Jasnovidec, Osmy či v seriálu Zdivočelá země. Nadaboval úctyhodné množství filmových i seriálových postav: jeho hlasem v češtině promlouvají mj. protagonista seriálu Pan Selfridge nebo černošský mstitel z filmu Nespoutaný Django.