Gorila a já

Koupit za 199 Kč Cena včetně DPH

Délka: 4 h 6 min
Interpret: Martha Issová
Vydavatel: Portál, Tympanum
Vydáno: 2018
Typ souboru: MP3
Velikost: 231 MB

Audioknihu pro děti Gorila a já napsala Frida Nilsson a načetla Martha Issová.

Když mi bylo devět, adoptovala mě Gorila. Neprosila jsem se o to, ale stejně se to stalo.

Jonna žije v dětském domově jménem Vratič. Ředitelka ji ale nemá příliš v lásce a tak ji jednoho dne ochotně předá k adopci děsivé Gorile, která do domova přijela v otlučeném Volvu. Gorila žije na skládce a živí se prodejem šrotu. Jonna se nejprve Gorily bojí (myslí si totiž, že ji chce sníst), ale postupně se s ní spřátelí. Ukáže se, že Gorila – mimochodem vášnivá čtenářka, jejíž nejoblíbenější knihou je Oliver Twist – sice žije v nepředstavitelném nepořádku, ale dokáže Jonně poskytnout lásku a pocit bezpečí, které jí v dětském domově chyběly. A Jonna pochopí, že v životě tolik nezáleží na tom, zda má čisté ruce a upravené vlasy, pokud najde někoho, komu na ní skutečně záleží. Nad přátelstvím Gorily a Jonny se však začnou stahovat mračna...

FRIDA NILSSON
Úspěšná švédská autorka dětských knih. Doposud vydala devět titulů, které byly přeloženy do řady jazyků. Dva z nich byly nominovány na Augustovu cenu, nejprestižnější švédské literární ocenění. Rozhlasová verze příběhu o Jonně a Gorile vznikla už roku 2003, v roce 2005 pak vyšla knižně. Od té doby se Gorila a já dočkala francouzského německého, polského, dánského, korejského, italského a ruského vydání a v roce 2011 byla nominovaná na Německou cenu za literaturu pro děti a mládež. Literární kritika přirovnává Fridu Nilsson k Roaldu Dahlovi nebo Astrid Lindgrenové. Inspirací pro postavu Gorily byl pro autorku její svérázný otec, za něhož se jako malá styděla a až později dokázala jeho výjimečnost patřičně ocenit.

MARTHA ISSOVÁ
Po studiu herectví na Pražské konzervatoři a jazzového zpěvu na konzervatoři Jaroslava Ježka nastoupila v roce 2000 do pražského Divadla Na Fidlovačce. Zároveň hrála v Divadle v Řeznické, Divadle Bez zábradlí a v Černé labuti a od roku 2006 zakotvila v angažmá v Dejvickém divadle. Svou první filmovou roli získala v pohádce O princezně, která nesměla na slunce z roku 1997, následovaly filmy jako např. Hanele (1998), Hrubeš a Mareš jsou kamarádi do deště (2005), Děti noci (2008), Perfect Days (2011). Je známá je také z televizních seriálů (např. Hop nebo trop, Dobrá čtvrť nebo Čtvrtá hvězda). Za roli ve filmu Alice Nellis Tajnosti (2008) byla nominována na Českého lva. S partnerem režisérem Davidem Ondříčkem má dvě dcery.

Nahrávka vznikla podle knihy Fridy Nilsson Gorila a já vydané nakladatelstvím Portál v roce 2015. Copyright © 2008 by Frida Nilsson. Ze švédského originálu Apstjärnan vydaného nakladatelstvím Natur & Kultur ve Stockolmu v roce 2008 přeložila Viola Somogyi. Čte Martha Issová. Hudba Jan Šikl. Režie Kateřina Jandáčková. Zvuk Pavel Štěpánek. Ilustrace na obálce © Martina Matlovičová. Úprava obalu pro CD Jan Mottl. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo nakladatelství Portál ve spolupráci s vydavatelstvím Tympanum v listopadu 2018.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma