Obálka audioknihy Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Karel Klostermann

Interpret: Otakar Brousek st.
Vydavatel: Radioservis
Vydáno: 2018

Audiokniha Ze světa lesních samot obsahuje dramatizaci šumavského románu klasického fondu české literatury. Napsal Karel Klostermann, účinkují Otakar Brousek st., Vilém Besser, Pavel Soukup, Ludmila roubíková, Zora Jandová, Gabriela Vránová, Čestmír Řanda, Josef Velda, Jan Faltýnek, Miriam Kantorková a další.

Když Karel Klostermann koncem roku 1890 slíbil redaktorovi časopisu Osvěta Václavu Vlčkovi, že mu za tři týdny zašle novelu ze šumavského prostředí, netušil, že se mu literární text začne pod rukama rozrůstat v rozměrnější žánr, že na jeho napsání bude potřebovat půl roku a že tento román se stane jeho patrně nejznámějším dílem. Dostal název Ze světa lesních samot.

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.

KAREL KLOSTERMANN
se narodil v hornorakouském Haagu, oba jeho rodiče však pocházeli ze Šumavy. Tomuto kraji věnoval spisovatel prakticky celé své dílo. Největšího čtenářského úspěchu dosáhla trojice románů Ze světa lesních samot, V ráji šumavském, Kam spějí děti, která tvoří volnou trilogii. Značné obliby dosáhly i další romány - Skláři, Mlhy na blatech.

Rozhlasová nahrávka pochází z roku 1983. Režie: Jana Bezdíčková.