Obálka audioknihy Ostrov doktora Moreaua

Interpret: Václav Knop
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2022

Jeden z prvních románů dnes už klasického žánru vědecko - fantastické literatury varuje před důsledky experimentů se zvířaty a před zneužitím vědy.

Vědecko - fantastický román s prvky hororu nese významné morální a filozofické poselství. Kde jsou hranice mezi morálním a nemorálním jednáním člověka? Na opuštěném ostrově kdesi v Pacifiku „šílený vědec“ doktor Moreau provádí ďábelské genetické pokusy na zvířatech, které díky svým vědomostem dokáže měnit v poloviční lidi. Mladý námořník Andrew Braddock, se snaží s doktorovou schovankou Marií pomoci ubožákům uprchnout. Téma je vysoce aktuální i v dnešní době genetického inženýrství a klonování. Varuje před nejasnou hranicí mezi etickým vědeckým zkoumáním a vědou, která může nové poznatky zneužít nebo se vědcům zcela vymknout z kontroly.

HERBERT GEORGE WELLS
Britský romanopisec, novinář, sociolog a historik. Spolu s Julesem Vernem se o něm hovoří jako o „otci sci-fi“. Narodil se do rodiny nižší střední třídy a omezené finanční prostředky ho donutily brzo se věnovat vydělávání peněz. Až jako starší vystudoval díky stipendiu univerzi-tu v Londýně a stal se učitelem přírodních věd. Stroj času, svůj první román, vydal v roce 1895 a okamžitě se stal bestsellerem. Ukázal, že H. G. Welles je autorem výrazně originálním a s nesmírnou představivostí. Čtenáři ho znají především pro jeho skvělé vědecko - fantastické romány Stroj času, Neviditelný, Pokrm bohů, Válka ve vzduchu, První lidé na měsíci či Ostrov doktora Moreaua.

Nahrávka vznikla podle knihy Herberta George Wellse Ostrov doktora Moreaua, vydané nakladatelstvím Lika klub v roce 1992. Text copyright © Herbert George Wells, 1896. Z anglického originálu The Island of Dr. Moreau přeložila Jana Mertinová. Translation © Jana Mertinová. Čte Václav Knop. Režie, zvuk Nikolaj Ivaskiv. Hudba Kryštof Blabla. Technická redakce Klára Melicharová. Vyrobilo studio Soundguru. Design a úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2022.