Obálka audioknihy Radúz a Mahulena

Radúz a Mahulena

Julius Zeyer

Interpret: Otakar Brousek st.
Vydavatel: Supraphon
Vydáno: 2011

Radúz a Mahulena - Julius Zeyer (1841-1901), se na této audioknize dočkal vrcholně citlivého i emocionálně silného pojetí pohádky, které s časem neztratilo nic ze svého kouzla a výjimečnosti. Pohádkový příběh, pohádkové herecké obsazení, okouzlující hudba Josefa Suka. Účinkují: Marie Glázrová, Václav Voska a další.

Zeyerova dramatizace romantického příběhu lásky Radúze a Mahuleny čerpá svou krásu z několika silných pramenů: z hluboké symboliky slovenské lidové pohádky, z poetiky a dramatismu Julia Zeyera, s nímž uchopil tuto vzácnou látku, a z výjimečného talentu tehdy 23letého skladatele Josefa Suka. Ten později vyznal, že čas práce na Radúzovi byl nejkrásnější dobou jeho života. Skladatelský talent rozvíjel pod vedením A. Dvořáka a inspirací mu jistě byla i opětovaná láska k Dvořákově dceři Otilce.
Romantický příběh věrné lásky Radúze a Mahuleny tak padl na úrodnou půdu. Sukova hluboká a krásná hudba obstála ve zkoušce času v podobě orchestrální suity - jeho Pohádka dnes patří ke klenotům české hudby. Zeyerova hra se po úspěšné premiéře v Národním divadle (1898) dočkala celé řady ztvárnění.
Dnes se poprvé objevuje neopakovatelná nahrávka s hvězdným hereckým obsazením (mezi mistry jeviště na nahrávce exceluje okouzlující Marie Glázrová v roli Mahuleny a Václav Voska coby Radúz) a se Sukovou hudbou v původní roli.

Obsah:
1. 1. dějství. Prolog
2. 1. dějství. "Zde posléze jsem vyšel na den boží..." Shledání Radovida s Radúzem. Vratkův popěvek.
3. 1. dějství. "Zdráv buď příteli..." Setkání s Vratkem
4. 1. dějství. Hra na labutě a pávy
5. 1. dějství. "Jen těsněj, těsněj!"Radúzovo uvěznění
6. 1. dějství. "Veďte mě". Melodram (Setkání Radúze s Mahulenou)
7. 2. dějství. Předehra
8. 2. dějství. "Ach jak teskno..." . Píseň Mahuleny. Rozmluva s Vratkem
9. 2. dějství. "Tam prchá! Viděla nás zdaleka a vyhýbá se nám.“
10. 2. dějství. Proměna. Skalnatý hroský štít - Předehra
11. 2. dějství. "Jen duj, větře". Radúzovo vysvobození. Kletba Runy
12. 3. dějství. Les v Maguře. Předehra
13. 3. dějství. "Buď vítán mi, drahý můj domove... Scéna surmy. Smrt Radúzova otce