Obálka audioknihy Rakoncaj: Měl jsem kliku

Interpret: Miroslav Táborský
Vydavatel: Jota
Vydáno: 2021

Zrodil se horolezec od pánaboha, přestože o jeho talentu zprvu nikdo nevěděl. Po několika desítkách let je jasno. Neuvěřitelných 11 700 výstupů na pískovcových skalách… K čemu jeho zarputilost, sportovní lásku a umění přirovnat v našich životech? Rakoncaj nad toto ohromující číslo vystavěl pyramidu z mnoha dalších neuvěřitelných výstupů na nejvyšší hory planety, které ho zařadily mezi elitu horolezeckého světa. Za čím opravdu šel, toho dosáhl. Co si opravdu přál, se mu splnilo. Co skutečně chtěl prožít, prožil. A přežil. I když měl několikrát namále. V těžkých skalních stěnách, někdy vysokých i 3 500 metrů, na ledovcích mezi trhlinami i v zóně smrti na osmitisícových horách, kde nedostatek kyslíku, mráz, vítr a častá beznaděj lidskému tělu nic nedarují.

Jak vyjádřit vděk nekonečnému štěstí, které ho životem provázelo? „Nemít kliku, už dávno tady nejsem,“ říká. Bez ní by ho nikdy neproslavily čtyři prvovýstupy v Himálaji, které dosud nikdo nezopakoval, nikdy by nezvládl dva unikátní výstupy bez kyslíkového přístroje na nejobávanější horu světa K2, jeden ze severu a druhý z jihu, což se dodnes také nikomu jinému nepovedlo, nikdy by nebyl prvním Čechem na vrcholech osmitisícových hor Broad Peak, Manaslu, Annapurna, Shisha Pangma, K2 a Nanga Parbat, nikdy by… V nové audioknize si o muži, který přiznává, že měl v životě velkou kliku, poslechnete mnohem víc.

JOSEF RAKONCAJ
(* 1951), ve světě nejznámější a doma nejslavnější český horolezec. Fotograf a kameraman. Od roku 1981 držitel titulu Zasloužilý mistr sportu. Podnikatel, zakladatel a majitel rodinné firmy Sir Joseph vyrábějící od roku 1974 outdoorové vybavení a oblečení. Dlouhá léta se věnoval paraglidingu a létání na ultralehkých letadlech, která si sám stavěl. Jako první člověk na světě vystoupil dvakrát na nejobávanější osmitisícovou horu K2.

MILOŇ JÁNSKÝ
Žije v Hradci Králové. Dnes podnikatel, dříve publicista a novinář se zaměřením na sport. Zpovídal u rozhlasového mikrofonu výrazné sportovní osobnosti jako Emila Zátopka, Dominika Haška, Jarmilu Kratochvílovou, Pavla Ploce a jiné. Je spoluautorem knihy Můj život s hokejkou (o Vladimíru Martincovi) a dalších šesti knih z horolezeckého prostředí (s Josefem Rakoncajem). Napsal scénář sedmidílného televizního seriálu České himálajské dobrodružství I. Do povědomí široké veřejnosti uvedl v roce 1991 jméno tehdy kanadského cestovatele českého původu Leoše Šimánka a několik let v Česku organizoval jeho populární přednáškové turné Diashow. Rád cestuje, jako turista navštívil 32 zemí v pěti světadílech, vystudoval tělocvik, má doktorát z pedagogiky. Vlastní firmu KVART specializovanou na prodej a potisk reklamního zboží. Je ženatý, má dceru a syna.