Obálka audioknihy Nadace a Říše

Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2022
Série: Nadace díl 2

Jedinou naději lidstva na brzký restart hrozí tentokrát zhatit moc nadčlověka

Nadace založená na planetě Terminus utěšeně vzkvétá – na rozdíl od Galaktické říše, jejímž troskám nyní vládne poslední císař Kleon II. Proroctví Hariho Seldona se tak naplnilo a jeho následovníci s úspěchem překonávají další krize na cestě za svým posláním, jímž je co nejvíce zkrátit očekávané období temna. Na scéně se však objeví tajemný hráč, s nímž Seldonův plán ani psychohistorie nepočítaly – mutant přezdívaný Mezek, obdařený zvláštními schopnostmi a prahnoucí po nadvládě nad celou galaxií. Mezi jeho sílící armádou a konečným vítězstvím záhy stojí pouze křehká aliance, kterou tvoří Nadace a společenství nezávislých kupeckých planet. Podaří se zastavit rozpínavého diktátora, nebo všechno dosavadní úsilí Seldonových dědiců přijde nakonec vniveč?

Druhá část dnes již klasického díla vědeckofantastické literatury, označovaného za nejlepší sci-fi sérii všech dob. Její seriálovou adaptaci nyní natáčí společnost Apple TV+.

ISAAC ASIMOV
Jeden z nejznámějších autorů science fiction 20. století se narodil v Rusku jako Isaak Iudich Azimov, ale již o tři roky později se jeho rodiče přestěhovali do New Yorku, on sám se stal americkým občanem v roce 1928. Vystudoval chemii, a než se v roce 1958 stal spisovatelem z povolání, vyučoval deset let biochemii na Bostonské univerzitě. Dva výrazné proudy v Asimově rozsáhlém literárním díle představují povídky a romány pojednávající o robotech (proslulé jsou autorovy tři zákony robotiky) a cyklus próz o Nadaci, jehož základ tvoří trilogie – Nadace (1951), Nadace a Říše (1952), Druhá Nadace (1953) – oceněná později cenou Hugo za přínos žánru. Na nátlak vydavatele se Asimov k této sérii vrátil a rozšířil ji o další čtyři tituly. V 60. a 70. letech se na úkor své beletristické tvorby věnoval spíše literatuře faktu a psaní populárně naučných knih z oblasti astronomie, fyziky, historie, chemie, matematiky a biologie. Za román Ani sami bohové (1973), v němž se vyskytují autorem jinak spíše opomíjení mimozemšťané, získal prestižní ceny Hugo a Nebula. Dalším jeho dodnes oceňovaným dílem je Konec Věčnosti (1955), komplikovaný příběh o cestách časem a tajné organizaci, která ovlivňuje vývoj lidské civilizace tím, že neustále koriguje historii. Pod pseudonymem Paul French také napsal několik knih pro mládež, jejichž hrdinou je vesmírný dobrodruh Lucky Starr. Řada děl Isaaca Asimova se dočkala filmového zpracování, mezi nejznámější patří snímky Andrew – člen naší rodiny (1999) s Robinem Williamsem a Já, robot (2004) s Willem Smithem. Televizní seriál podle knižní série o Nadaci chystá společnost Apple.

Audiokniha Nadace a Říše obsahuje druhý díl sci-fi série Isaaca Asimova. Čte Martin Myšička.

Série Nadace

Obálka audioknihy Nadace