Obálka audioknihy Stručná historie času

Interpret: Filip Švarc
Vydavatel: Audiotéka, Bookmedia
Vydáno: 2018

Jaká je povaha prostoru a času? Kde se vzal vesmír a kam směřuje? Mohl se na jeho vzniku podílet Bůh? Dá se cestovat časem? Co se stane astronautovi v černé díře? Na takové otázky se pokouší co nejsrozumitelněji odpovědět jeden z nejvýznamnějších vědců současnosti, britský matematik a astrofyzik Stephen Hawking. Tato populárně vědecká publikace se stala světovým bestsellerem a byla přeložena do více než čtyřiceti jazyků.

Stephen William Hawking
Britský teoretický fyzik a jeden z nejznámějších vědců vůbec se narodil 8. ledna v Oxfordu. Otec z něj chtěl mít lékaře, on sám se však zajímal o matematiku, fyziku a chemii. Ještě před maturitou si podal žádost o přijetí na Oxfordskou univerzitu, kam byl přijat a dostal i studijní stipendium. Protože však nemohl na škole studovat matematiku, věnuje se fyzice. V jednadvaceti letech mu byla po pádu ze schodů diagnostikována amyotrofická laterální skleróza s tím, že mu zbývají dva roky života. Tato prognóza se však nevyplnila a Stephen prožil plnohodnotný život se svými dětmi a manželkou Jane, ovšem připoutaný na invalidní vozíček, později i s neschopností mluvit. Významně přispěl zejména k různým oborům kosmologie a kvantové gravitace. V roce 1977 se stal profesorem gravitační fyziky na univerzitě v Cambridge a v letech 1979 až 2009 tam pak zastával post lukasiánského profesora matematiky.

Filip Švarc (* 1975)
Interpret Filip Švarc je známý jako moderátor Fajn rádia, kde působil více než 10 let. Díky svému výraznému hlasu je velice oblíbeným dabérem. Nadaboval například Martyho v animovaném filmu Madagaskar, Aliho G, ve filmech jako jsou třeba Terkel má problém, Lost, Pohotovost, Mumie. Jeho hlas je známý i z Top Gearu. Jako voiceover je znám z pořadů Superstar, Hlas Československa, Topstar magazín. V audioknižním světě není žádným nováčkem, načetl přes 11 audioknih.