Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Každý z nás byl hrdinou

Každý z nás byl hrdinou

Ray Lambert

Délka: 8 h 45 min
Interpret: Jiří Schwarz
Vydavatel: Audiotéka, Jota
Vydáno: 2022
Typ souboru: MP3
Velikost: 494 MB

VZPOMÍNKY NA DEN D.

Pozoruhodné paměti jednoho z přímých účastníků vylodění v Normandii.

Před pětasedmdesáti lety byl Ray Lambert, tehdy třiadvacetiletý armádní medik, v první vlně při vylodění na pláži Omaha v Normandii. Jako téměř stoletý nám předložil jedny z nejpozoruhodnějších pamětí současnosti, neuvěřitelné vzpomínky na jeho roli vojenského zdravotníka za druhé světové války, jenž riskoval vlastní život, aby zachránil hrdiny Dne D.

Každý z nás byl hrdinou je nezapomenutelný příběh nejen o tom, co se dělo během těch ohromujících a zoufalých hodin na pláži Omaha, ale také o odvaze a udatnosti, které těmto událostem předcházely během druhé světové války – od pouští severní Afriky přes zrádné horské průsmyky na Sicílii až po největší vojenské vítězství, jaké svět kdy poznal.

Arnold „Ray“ Lambert se narodil v roce 1920 v Alabamě. V roce 1940 vstoupil do americké armády a jako zdravotník se zúčastnil vylodění v severní Africe, poté na Sicílii a v létě 1944 v Normandii v rámci Dne D. Po většinu války sloužil jako rotmistr a velel třicetičlennému družstvu v pověstném 16. pěším pluku, který byl součástí 1. divize. Za své neohrožené působení na válečném poli získal řadu vyznamenání: Stříbrnou hvězdu a několik Bronzových hvězd a Purpurových srdcí. Zachránil mnoho životů. Po válce rozjel dva úspěšné podniky v Bostonu ve státě Massachusetts. Ray Lambert zemřel 9. dubna 2021.

Spoluautor knihy, spisovatel Jim DeFelice (1956), se podílel na celé řadě dalších knih především z vojenského prostředí. S bývalým příslušníkem zvláštní jednotky SEAL Chrisem Kylem napsal bestseller Americký sniper, který se stal předlohou neméně úspěšného filmu Clinta Eastwooda v hlavní roli s Bradleym Cooperem. Z dalších jeho knih vyšly česky Americká zbraň: dějiny USA v deseti střelných zbraních; Dreamland Megafortress; Nervové centrum: Dreamland Antaress; Paprsek smrti; Projekt Coyote a Tajný trumf. Žije v severní části státu New York.

JIŘÍ SCHWARZ
Jiří Schwarz, herec a dabér, se narodil v Praze, kde také vystudoval Státní konzervatoř. Po jejím ukončení získal v letech 1980–1982 angažmá ve Státním divadle v Ostravě a v letech 1982 až 1991 ve Švandově divadle. Od 90. let vystupuje v Městských divadlech pražských. Hrál také v mnoha televizních filmech, pohádkách a seriálech. Díky svému charizmatickému hlasu se také věnuje dabingu a načítání audioknih.

Nahrávka vznikla podle knihy Raye Lamberta a Jima DeFelice Každý z nás byl hrdinou vydané Nakladatelstvím JOTA v roce 2021. Copyright © Ray Lambert and Jim DeFelice, 2019. Produced by arrangement with William Morrow, an imprint of HarperCollins Publishers. All rights reserved. Z anglického originálu Every Man a Hero: A Memoir of D-Day, the First Wave at Omaha Beach, and a World at War přeložil Richard Janda. Translation © Richard Janda, 2021. Audiokniha © Nakladatelství JOTA, s. r. o., 2022, © Audiotéka, 2022.

Audiokniha Každý z nás byl hrdinou. Autor Arnold „Ray“ Lambert a Jim DeFelice. Překlad Richard Janda. Čte Jiří Schwarz, režie Miloš Vrána.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma