Obálka audioknihy Cirkus Humberto

Vydavatel: Audiotéka
Vydáno: 2023
Velikost: 1.35 GB

Cirkus Humberto je román Eduarda Basse z roku 1941, odehrávající se v cirkusovém prostředí. Zachycuje vývoj cirkusu Humberto od 60. let 19. století až po 20. léta 20. století, tedy čtyř generací cirkusáků. Jedná se o bohatý román s velkým množstvím postav a dějových linií. Stal se také inspirací pro stejnojmenný seriál z roku 1988. Název fiktivního cirkusu v roce 1951 převzal skutečný cirkus.

Ústřední postavou knihy je Vašek Karas. Ten přichází z české vesnice do cirkusu Humberto v Hamburku jako malý kluk se svým ovdovělým otcem.

Vezme si za ženu dceru direktora Berwitze. Když Berwitz zestárne, Vašek nastupuje na jeho místo a stává se direktorem. Na cirkus dolehne světová krize a ten spěje rychle k zániku. Vašek proto udělá zásadní rozhodnutí a z cirkusu vybuduje varieté v Praze. To má velký úspěch. Přesto má Vašek stále strach, že s jeho smrtí zanikne i jméno Humberto…

EDUARD BASS
Eduard Bass, vlastním jménem Eduard Schmidt (1888 – 1946), byl český spisovatel, novinář, zpěvák, fejetonista, herec, recitátor, konferenciér a textař. Proslul zejména knihami Klapzubova jedenáctka a Cirkus Humberto.

ZBYŠEK HORÁK
Zbyšek Horák je český moderátor a dabér. V současné době působí především v dabingu. Léta působil v Českém rozhlasu, České televizi i TV Nova. Z televizních obrazovek jej můžete znát například jako hlas Jeremyho Clarksona, jednoho ze tří moderátorů populární motoristické show Top Gear. Známé jsou i jeho čtené komentáře reportáží v pořadu Toulavá kamera. Je velmi oblíbeným interpretem audioknih.

Audiokniha Cirkus Humberto, autor Eduard Bass, čte Zbyšek Horák. Mistr zvuku Marek Šrámek, režie Kateřina Bubeníčková.