Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek

Jane Austenová

Délka: 14 h 46 min
Interpret: Dana Černá
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2021
Typ souboru: MP3
Velikost: 833 MB

Jeden z nejoblíbenějších knižních bestsellerů britské spisovatelky Jane Austenové je zábavným, lehce ironickým a zároveň snovým návratem do Anglie konce 18. století.

Pětici sester Bennetových vede jejich všetečná a klevetivá matka pevnou rukou k životnímu názoru, že žena šťastná jedině tehdy, když se bohatě provdá. Když se v blízkém zámečku zabydlí svobodný a hlavně bohatý pan Bingley, nejstarší Jane mu okamžitě podlehne. Mladší Elizabeth pocítí náklonost k jeho příteli, panu Darcymu, který se ovšem projevuje jako uzavřený snob.

Je možné jednoho muže milovat i nenávidět zároveň? Přivodí Elizabethin předsudek a Darcyho pýcha oběma pád? Klasický příběh, jehož kouzlo čas ani v nejmenším neodvál, vychází v intepretaci Dany Černé.

JANE AUSTENOVÁ
Anglická spisovatelka, zakladatelka moderního rodinného románu. Narodila se v rodině duchovního a krátce studovala na soukromých středních školách v Oxfordu a Readingu. Další vzdělání a vztah k literatuře získala především četbou anglických a cizích autorů. Pro úzký okruh rodiny psala již od patnácti let krátké prózy, básně i dramatické scény. Nikdy se neprovdala, po smrti otce žila s matkou a sestrou v Southamptonu, později v Chawtonu. Její díla vycházela nejprve anonymně, proslavila se až po smrti, kdy bylo také zveřejněno jméno jejich autorky. Její romány, z nichž většinu několikrát přepracovávala, jsou zdařilou drobnokresbou života venkovských vyšších vrstev, často s nádechem jemného humoru. Hlavními postavami bývají inteligentní, morálně silné hrdinky, jejichž bohatý vniřní život kontrastuje s okolní společností, sešněrovanou pravidly. K jejím nejznámějším dílům patří romány Pýcha a Předsudek nebo Rozum a cit, ale ceněny jsou i její knihy Emma a Mansfieldské panství. Všechna tato díla byla také mnohokrát zfilmována, román Pýcha a předsudek naposledy v roce 2005 v hlavní roli s Keirou Knightley a Matthewem Macfadyenem.

DANA ČERNÁ
Už při studiu na pražské konzervatoři hostovala v divadle v Hradci Králové, po absolutoriu v roce 1990 nastoupila do angažmá ve Středočeském divadle Kladno – Mladá Boleslav. Po rozdělení divadel hrála v letech 1994–1998 v Městském divadle v Mladé Boleslavi. Od roku 2000 je členkou pražského Činoherního klubu, kde ztvárnila řadu výrazných postav. V roce 2015 byla nominována na Cenu Thálie za roli učitelky zpěvu v inscenaci Commedia finita. Kromě divadla se věnuje dabingu (např. role Charlotte v seriálu Sex ve městě) a patří k předním rozhlasovým herečkám. Objevuje se i v seriálech či televizních filmech.

Nahrávka vznikla podle knihy Jane Austenové Pýcha a předsudek vydané nakladatelstvím Slovart v roce 2017. Czech edition © Nakladatelství Slovart, s. r. o., Praha, 2017. All rights reserved. Z anglického originálu Pride and Prejudice, vydaného nakladatelstvím Penguin Books v Harmondsworthu roku 1973, přeložila Kateřina Hilská. Translation © Kateřina Hilská, 2017. Čte Dana Černá. Režie, střih a mastering Pavel Kadlec. Vyrobilo studio Soundgru. Design obálky © Martin Urbánek. Grafická úprava obalu pro CD Matěj Čadil. Technický redaktor Nikolai Ivaskiv. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021.

Audiokniha Pýcha a předsudek obsahuje dnes už literární klasiku Jane Austenové v podání Dany Černé.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma