Obálka audioknihy Totální rauš

Interpret: Vasil Fridrich
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2018

Nacistické Německo pěstující fanatickou ideologii čistoty rasy, ducha i těla, udržovalo absurdní iluzi o své nadvládě především díky nebetyčné konzumaci povzbuzujících preparátů. Na příděl byly pilulky pervitinu pro wehrmacht (když v roce 1940 vtrhli do Francie, měli vojáci k dispozici třicet pět milionů dávek) či nové drogy pro piloty miniponorek; „kouzelné“ tabletky na předpis z lékárny či obohacené pralinky zobaly i ženy v domácnosti. Autor prostudoval veškeré materiály k tématu, hovořil s pamětníky, vojenskými historiky i lékaři. Čerpal také z deníků Hitlerova osobního lékaře Thea Morella, který vůdce zásoboval nejen vitamíny, ale zejména všemi druhy léků, hormonů i tvrdých drog. Podle jeho záznamů nebyl údajný abstinent Adolf Hitler v době poslední ofenzivy během zimy roku 1944 „čistý“ ani jediný den.

Norman Ohler (* 1970)

Německý novinář a spisovatel navštěvoval Hamburger Journalistenschule a absolvoval kulturální studia a studium filozofie. Napsal řadu oceněných knih i filmových scénářů. Kniha Totální rauš. Drogy ve třetí říši (2015) je jeho první populárně naučnou publikací, rešerším v německých a amerických archivech se věnoval pět let.

Vasil Fridrich (* 1976)

Absolvoval DAMU, během studia také účinkoval v divadelním spolku Kašpar a v divadle J. K. Tyla v Plzni. V roce 1995 se stal členem CD 94 v Divadle v Celetné. Po skončení studií získal angažmá ve Švandově divadle, v letech 2002–2005 působil ve Středočeském divadle Kladno. V současné době působí v Městských divadlech pražských. Zahrál si například ve filmech Hodinový manžel (2014), Kobry a užovky (2015), Teorie tygra (2016), nebo Svět pod hlavou (2017).

Totální rauš - audiokniha obsahuje komplexní studii drogové problematiky ve Třetí říši, která je strhující jako thriller. Autor Norman Ohler. Čte Vasil Fridrich.