Obálka audioknihy Až se ti zatočí hlava

Až se ti zatočí hlava

Ondřej Štindl

Interpret: Lukáš Hlavica
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2020

Jak v sobě vykřesat jiskru, když jsi tak vyhořelý?

Poslední lednová neděle roku 2018 je pro deníkového komentátora Jana „Johana“ Součka den blbec. Prezidentské volby znovu vyhrál záštiplný stařec a pokrytectví kolegů z domovské redakce je už natolik nesnesitelné, že hrdina raději vyklízí pole i zásuvky a uvažuje, co se dá s padesátkou na krku mimo novinařinu podniknout. Náhle mu padne zrak na další výlev internetového tlachala Liona 22, jehož diskusní příspěvky pod redakčními články žurnalistu celé měsíce štvou. V zoufalství se rozhodne vypátrat, co je ten štváč z maloměsta zač: nějaký Petr Rubeš. Snad si na něm trochu zchladí žáhu, až se přestěhuje poblíž a tajně si ho proklepne.

Nebude mít ale Johanova pomsta hořkou pachuť jako v Kunderově Žertu? Co vlastně vyhořelý intelektuální samotář získá tím, když se pověsí na pazdráta, kterého svým psaním dosud tak rozčiloval?

Temná groteska dvojnásobného držitele Českého lva za scénář konfrontuje životy dvou mužů z opačných pólů názorového spektra. Jejich duše přesto prodělávají totéž trauma.

ONDŘEJ ŠTINDL
Filmový a hudební kritik, scenárista a spisovatel studoval na Pedagogické fakultě UK. Po listopadu 1989 patřil k zakladatelům Radia 1, na jehož vlnách ho lze dodnes slyšet, a coby kulturní publicista začínal v Kritické příloze Revolver Revue. Působil postupně v Lidových novinách, v české sekci BBC a v magazínu Týden; v současnosti pracuje jako komentátor serveru Echo24.cz a Týdeníku Echo.Scénáře k celovečernímu filmu Pouta (2010) a k desetidílnému televiznímu seriálu Svět pod hlavou (2017) mu vynesly dvě sošky Českého lva. Mimoto se scenáristicky podílel na snímku Místa (2014). Čerstvý držitel novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky se zatím literárně uvedl dystopií Mondschein (2012) a románovým pásmem K hranici (2016), v nichž opět zaznívá téma outsiderů balancujících na hraně malé české králíkárny. Jeho publicistiku shrnuje soubor 50 podivuhodných postav (2018).

LUKÁŠ HLAVICA
V duchu rodinné tradice vystudoval herectví na pražské DAMU, kde posledních dvacet let působí také jako pedagog, a krom toho se úspěšně věnuje divadelní a rozhlasové režii. Působil v Národním divadle a v Divadle na Vinohradech, poté na čtyři roky zakotvil jako režisér v Dejvickém divadle (jeho inscenace Bratři Karamazovi se hrála bezmála patnáct sezon) a dlouhodobě spolupracuje s Českým rozhlasem. Televizní diváci ho zaznamenali např. ve snímcích Specialita šéfkuchaře, Vrah jsi ty!, Jasnovidec, Osmy či v seriálu Zdivočelá země. Nadaboval úctyhodné množství filmových i seriálových postav: jeho hlasem v češtině promlouvají mj. protagonista seriálu Pan Selfridge nebo černošský mstitel z filmu Nespoutaný Django.