Obálka audioknihy Tyrkysová hora

Interpret: Anita Krausová
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2021

„Víte snad, co obnáší ušití jednoho spacáku? Když nic jiného, tak kolem osmdesáti metrů švů a kuchyň plnou šusťákových ústřižků a silonových nití. A to nejlepší, plnění ušitého pytle peřím, je zábava jen pro silné nervy. Peří je totiž hmota, která je snad zbavená zákonitostí gravitace.“

Cho Oyu – šestý nejvyšší vrchol světa leží na hranicích mezi Nepálem a Čínou. V tibetštině může jméno této hory znamenat také „Tyrkysová bohyně“. Čtyři roky po jejím prvním zdolání se o její pokoření pokusila i první ženská expedice. Skončila tragicky. Dině Štěrbové se podařilo jako první ženě na světě na horu vystoupit roku 1984.

Poslechněte si, s jakými úskalími i dobrodružstvími se musela potýkat nejen na horách. Kromě popisu přípravy expedice a samotného jejího průběhu je text prokládán vzpomínkami a příhodami, které doplňují obrázek o této výjimečné a skromné ženě. Lze vůbec za plného rodinného i pracovního provozu připravit vše na expedici, kterou si splní svůj sen? Ušít 20 spacáků, nasušit 30kg masa, sehnat fixní lana, kotevní skoby, výškové stany, plynové bombičky – zkrátka veškerý lezecký materiál a výstroj. Audiokniha je nejen dobrodružnou exkurzí do míst, kam se ne všichni podíváme, ale také připomenutím, že sny jsou od toho, abychom si je plnili.

DINA ŠTĚRBOVÁ
Patří k největším osobnostem světového horolezectví. Zdolala dvě osmitisícovky, Čo Oju a Gašerbrum II. Narodila se v Bratislavě. Vystudovala odbornou matematiku, specializaci matematická analýza a v letech 1964 až 1992 vyučovala matematiku na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Její manžel byl známý zoolog, ekolog, emeritní profesor Univerzity Palackého, cestovatel a spisovatel Otakar Štěrba. Od roku 2006 spolupracuje s Vítězslavem Dokoupilem na humanitárním projektu Czech Hospital v pákistánském Karakorumu. Vyvezli, postavili a od roku 2007 provozují horskou nemocnici ve vesnici jménem Arandu v údolí Basho pod ledovcem Čhogo-Lungma. Každým rokem zajišťují léky na roční provoz nemocnice. Udržují a rozšiřují vybavení nemocnice. Roku 2017 udělil pákistánský prezident Dině Štěrbové pákistánské občanské ocenění „Sitara-I-KHIDMAT“ (Hvězda za služby) za dlouholeté vynikající humanitární působení v Baltistánu. Asi 300 výstupů provedla v Tatrách. V roce 1977 stanovila československý ženský výškový rekord výstupem na hindúkušský Nošak (7 492 m n. m.). V roce 1984 zdolala společně s Češkou Věrou Komárkovou, která žila po roce 1968 v USA, vrchol Čo Oju, čímž posunula československý výškový rekord. Jednalo se zároveň o první československý a první ženský výstup na tuto horu vůbec. Kromě horských aktivit absolvovala s manželem vodácké expedice na Sibiř a do Kanady a USA.

ANITA KRAUSOVÁ
Narodila se v Trutnově a po maturitě na místním gymnáziu byla v roce 2005 přijata na Divadelní Akademii múzických umění. Během studia na DAMU absolvovala stáž na Hochschule für Schauspielkunst Ernst Busch. Po absolutoriu působila v Činoherním studiu v Ústí nad Labem. Od roku 2014 velmi intenzivně spolupracuje s řadou především alternativních scén. Je zakládající členkou divadelní skupiny Kolonie, s níž se účastnila i umělecké stáže v norském Hammerfestu. Hostovala v roli Cizí princezny v hudebním nastudování Malé mořské víly H. Ch. Andersena na scéně Theater Bremen. Diváci ji mohou znát z televize a filmu (série Pustina, seriál Rapl II, Vodník nebo Bez vědomí). Pravidelně spolupracuje s Českou televizí a Českým rozhlasem. Pro Tympanum načetla audioknihy O Pavlovi a Tyrkysová hora.

Nahrávka vznikla podle knihy Diny Štěrbové Tyrkysová hora vydané nakladatelstvím Alpress v roce 2019. Copyright © Dina Štěrbová, 1988. Čte Anita Krausová. Režie a zvuk Nikolaj Ivaskiv. Hudba Soundguru. Vyrobilo studio Soundguru. Cover photo © Dina Štěrbová. Úprava obalu Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021.