Obálka audioknihy Jan Werich za oponou

Interpret: Dušan Sitek
Vydavatel: Audiotéka, Práh
Vydáno: 2019

Dvanáct obsažných rozhovorů Jiřího Janouška, v nichž se Jan Werich nedlouho před smrtí ohlížel za svým životem, doplňují dobová svědectví a komentáře lidí, kteří mu byli nablízku, zejména Jiřího Voskovce, Miroslava Horníčka a Miloše Kopeckého, ale také lékařů, kteří ho ošetřovali nebo spoluhráčů mariáše.

Mluví se v ní také o Werichových nectnostech. Že někdy býval nespravedlivý, panovačný a sebestředný. Přepadaly ho frustrace i zlost, když se z populární herecké hvězdy stal nepohodlnou osobností, kterou bývalý režim odsunul do ústraní. Sužovaly ho zdravotní potíže. Nejenže si je sám způsobil, ale prohluboval je zálibou v dobrém jídle, pití a kouření.

Kniha Jan Werich za oponou přináší plastický portrét Jana Wericha a jeho soukromí, které nebylo právě šťastné a zůstávalo skryté za legendou moudrého klauna.

Audiokniha obsahuje autentický záznam části rozhovoru autora s Werichem.

JIŘÍ JANOUŠEK
Vystudoval obor filmové historie, teorie a kritiky na FAMU. Byl novinář a publicista.
V letech 1967-82 působil v Mladém světě, zprvu jako kulturní redaktor a následně jako reportér. Roku 1983 se stal vedoucím zakázkové výroby ve Filmovém studiu Barrandov, o rok později ředitelem Československého Filmexportu. V reklamě působí od roku 1991, kdy po několikaměsíční praxi v zahraničních agenturách Euro RSCG založil a vedl zastoupení této sítě v Praze. Roku 1994 odešel do Mark BBDO, vedoucí agentury na českém trhu, kde řídil klientský servis, 2000-02 ve vedení PR agentury Impact (součást BBDO Group v ČR), od ledna 2003 zástupce generálního ředitele v Euro RSCG, kde zároveň řídil dceřinou společnost Dream Studios. V roce 2005 byl zvolen výkonným ředitelem Asociace komunikačních agentur (AKA).

Reportérská práce v Mladém světě se stala základem jeho publicistických knih:
Hvězdy z masa a kostí (1979)
Na vlastní kůži (1982)
Tváře bez svatozáře (1987)
Ivan Lendl (1990, ve spolupráci s P. Vitoušem)
Sázka na arénu (2009) – pohnutá historie výstavby pražské multiarény
Na plovárně s Markem Ebenem (2012) - 24 osobností z umění, sportu, vědy a podnikání se zpovídá oblíbenému moderátorovi.

DUŠAN SITEK
Dušan Sitek se narodil roku 1955 v Novém Bohumíně. V roce 1981 absolvoval na pražské DAMU. První angažmá přijal v Ostravě v Divadle Petra Bezruče. Další herecké zkušenosti získal ve Slezském divadle v Opavě. V Městském divadle Zlín byl v angažmá dlouhých pětadvacet let. Počínaje divadelní sezónou byl 2010/2011 byl v angažmá Divadla pod Palmovkou v Praze, nyní v tomto divadle hostuje. Účinkoval také v řadě filmů a televizních seriálů a věnuje se rovněž načítání audioknih.

Audiokniha Jan Werich za oponou obsahuje portrét tohoto legendárního herce. Autorem je Jiří Janoušek, čte Dušan Sitek. Režie Miloš Vrána.