Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Za oponou války

Za oponou války

Jakub Szántó

Délka: 11 h 5 min
Interpret: David Matásek
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2019
Typ souboru: MP3
Velikost: 625 MB

AUDIOKNIHA ROKU 2019 v kategorii MLUVENÉ SLOVO MIMO KATEGORIE

„Zvědavost. Ta novináře na válečných konfliktech přitahuje. Ten základní pud, instinktivní snaha být tam, kde se to zrovna děje.“

Audiokniha Jakuba Szántó, válečného reportéra a zpravodaje České televize na Blízkém východě, přibližuje autorovy dramatické zážitky z frontových linií, teroristických útoků, revolucí i státních převratů. Původně vystudovaný historik své zážitky očitého svědka zasazuje do širšího dějinného kontextu a demytizuje práci žurnalistů uprostřed pohnutých situací a nepředvídatelného vývoje. Vedle strhujícího vyprávění dává nahlédnout i do niterných vztahů autora k rodině, novinářským kolegům i přátelům napříč Orientem. To vše balí do lehce sarkastického a sebeironického tónu, který odhaluje, nakolik je humor klíčovou ingrediencí pro práci i přežití v situacích, ze kterých normální člověk raději prchá.

JAKUB SZÁNTÓ
český novinář a televizní reportér, od roku 2013 zahraniční zpravodaj České televize na Blízkém východě. Vystudoval moderní dějiny na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, studoval také na Central European University v maďarské Budapešti. V roce 2005 získal titul PhDr. v oboru Moderní dějiny na UK FSV. Pracoval v zahraničním zpravodajství televize Nova, nakonec jako její vedoucí a také editor Televizních novin. V České televizi pracuje od roku 2006, mimo jiné zastával pozici zástupce vedoucího zahraniční redakce a editora pořadu Události. Dlouhodobě se zaměřuje na region Blízkého východu a Afriky, kde pokrýval velkou část mezinárodních krizí: od druhé palestinské intifády, přes konflikty mezi Hamásem a Izraelem, americkou okupaci Iráku, Arabské jaro po občanskou válku v Sýrii a konflikty v Iráku během americké okupace i po jejím ukončení v roce 2010. Psal reportáže o průběhu čečenské války, gruzínsko-ruskou války v roce 2008, pirátství v Somálsku nebo revoluci na Ukrajině v letech 2004 a 2014. Mezi lety 2003 a 2016 pravidelně přispíval do týdeníku Reflex, publikoval také v dalších tištěných médiích jako Lidové noviny a Mladá fronta DNES. V roce 2014 se stal jedním z držitelů Novinářské ceny za zmapování krize na Ukrajině. Za rok 2017 mu byla udělena Cena Ferdinanda Peroutky

DAVID MATÁSEK
Vystudoval pražskou konzervatoř, jeho prvním filmem byl v roce 1981 Jak svět přichází o básníky (1981), kde si zahrál Kendyho, kamaráda hlavní postavy Štěpána Šafránka. V roce 1988 se podílel na založení hudební skupiny Orlík, jejíž byl spolu s Danielem Landou nejvýraznější osobností. Po rozpadu Orlíku působil ve skupině Hagen Baden. V letech 1991 až 1995 působil v Národním divadle, mezi lety 1995 až 2002 v Divadle Komedie a od roku 2002 je opět členem činohry Národního divadla. Často se objevuje v televizních inscenacích i ve filmech, kromě snímků o „básnících“ Dušana Kleina jsou to například filmy Člověk proti zkáze (1989), Samotáři (2000), Krásno (2014), Jak se zbavit nevěsty (2016) či v seriálech Dobrodružství kriminalistiky (1989), Zdivočelá země (1997), Četnické humoresky (1997), České století (2013) nebo Polda (2016-2018).

Nahrávka vznikla podle knihy Jakuba Szántó Za oponou války. Zpravodajem nejen na Blízkém východě vydané nakladatelstvím Argo v roce 2018. Copyright © 2018 Jakub Szántó. Předmluva © Ondřej Neff, 2018. Čte David Matásek. Režie Josef Kačmarčík. Hudba Jan Šikl. Zvuk Rostislav Koňařík. Fotografie na obálce © Petr Hladík, 2018. Grafická úprava obalu pro CD Jan Mottl. Technický redaktor Vojtěch Machálek. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2019.

Audiokniha Za oponou války, s podtitulem Zpravodajem nejen na Blízkém východě, přibližuje autorovy zážitky z frontových linií a zasazuje je do širšího dějinného kontextu. Autorem je zpravodaj České televize na Blízkém východě Jakub Szántó. Čte David Matásek.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma