Obálka audioknihy Dámy bez deštníku

Interpret: Luboš Pavel
Vydavatel: Creatio
Vydáno: 2022

Čtrnáct velmi krásných a niterných povídek Marie Vosikové věnovaných základním a zároveň všedním lidským problémům – smrt nejbližší kamarádky, nevěra, láska, narození dítěte. Některá témata jsou ovlivněná tím, že autorka často a dlouhodobě pobývala ve Švýcarsku, kde žije část její rodiny. U některých povídek balancuje na pomezí pravdivosti a fantazie – pavouk na zdi obývacího pokoje, den čarodějnic – a dokáže vytvořit v textech atmosféru tajuplna a nadpřirozena.

O autorce:
Prózy Marie Vosikové podrobně rozvíjejí jednoduchý příběh, v jehož pozadí se tají nějaké elementární obecné téma, nejčastěji láska mezi mužem a ženou, mateřský cit, bezpečí domova, stárnutí a smrt. Nejzjevněji se tento významový paralelismus uplatňuje v alegorických epizodách ze živočišné a rostlinné přírody (Kapky rosy).

Je autorkou těchto prozaických knih: Kapky rosy, nakl. Profil, Ostrava, 1979 - bajky a alegorické příběhy, Louka, nakl. Profil Ostrava, 1981 – novela, Klíče, nakl. Profil, Ostrava, 1987 - sbírka povídek, Dámy bez deštníku, nakl. Anagram, Ostrava, 2002 - sbírka povídek, Jen já a ty, nakl. Isadora, Praha, 2006 - sbírka povídek.

Názvy povídek
1. A odpusť nám naše viny
2. Ďábel v Luganu
3. Najdu si tě, Bubu
4. Adélu nikdo nesvlékne
5. Marabu
6. Rej čarodějnic
7. Můj pavouk
8. Životní úkol
9. Utíkej k oknu
10. Vykloubené rameno
11. In flagranti
12. První adventní koncert
13. Identifikace
14. Smrt

Audiokniha Dámy bez deštníku, autorka Marie Vosikové, čte Luboš Pavel.