Obálka audioknihy Africká zima

Interpret: Lukáš Hlavica
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2019

Jižní Súdán, nejmladší stát světa, už celá desetiletí sužují ozbrojené konflikty. Na začátku roku 2017 se do míst s nedostatkem potravin, kde se až příliš daří infekčním a tropickým nemocem, vydává lékař Tomáš Šebek jako jeden ze zástupců mezinárodní organizace Lékaři bez hranic. Po zkušenostech s úrazovou chirurgií na Haiti a válečnou medicínou v Afghánistánu se ocitá v prostředí, kde má tradiční léčitel daleko větší respekt než lékař vzdělaný na Západě. Proti fixaci zlomenin papírem anebo poléváním vařící vodou může reputaci chirurgického týmu v očích místních pozvednout snad jen tím, že v absolutní pustině obklopující nemocnici v Agoku provede první operaci mozku dospívajícího Jihosúdánce. Zápisky Tomáše Šebka v jedinečném podání Lukáše Hlavici představují originální pohled na místa, o nichž se z médií nedozvíte.

TOMÁŠ ŠEBEK:
Český chirurg, účastník misí Lékařů bez hranic. Vystudoval všeobecné lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Poté začal pracovat jako chirurg v Nemocnici Hořovice, v irském Dublinu a v současnosti v Nemocnici Na Františku v Praze. V roce 2010 se vydal na svou první misi pod hlavičkou organizace Lékaři bez hranic, a to na Haiti. Vrátil se tam o dva roky později a pak absolvoval dvě mise v afghánském Kundúzu. V lednu až březnu 2017 vyjel do Jižního Súdánu, v zimě 2019 se vydal s Lékaři bez hranic na misi do Jemenu, o které v současné době chystá další knihu. Je držitelem Ceny za statečnost (2015), kterou mu udělil Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů a Ceny Celestýna Opitze (2018) za vzor v péči o nemocné a potřebné, kterou mu udělil řád Milosrdných bratří. Vedle Africké zimy (2017) je autorem knih Mise Haiti. 5 měsíců s Lékaři bez hranic (Mladá fronta, 2013) a Mise Afghánistán. Český chirurg v zemi lovců draků (Nakladatelství Paseka, 2015), za kterou získal Cenu čtenářů České knihy 2016.

LUKÁŠ HLAVICA:
Herec a režisér. Prošel nejdříve Národním a Vinohradským divadlem, poté na čtyři roky zakotvil jako režisér v Dejvickém divadle. Dlouhodobě spolupracuje s Českým rozhlasem, věnuje se dabingu a účinkoval v televizních inscenacích (Specialita šéfkuchaře, Ty jsi vrah, Jasnovidec aj.) Pro Tympanum načetl audioknihy Román pro muže, Čarodějův učeň, Alchymista, Tracyho tygr a další.

Nahrávka vznikla podle knihy Tomáše Šebka Africká zima vydané nakladatelstvím Paseka v roce 2017. Copyright © 2017 Tomáš Šebek. Čte Lukáš Hlavica. Hudba Jan Šikl. Zvuk, střih a mastering Filip Gemroth. Grafická úprava obalu Emil Křižka. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., v březnu 2019.

Audiokniha Africká zima je autentická zpověď českého chirurga Tomáše Šebka z mise Lékařů bez hranic v Jižním Súdánu. Načetl Lukáš Hlavica.