Obálka audioknihy Největší z Pierotů

Interpret: Pavel Soukup
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2022

Román o životě a divadle inspirovaný osudy největšího mima 19. století, Jean-Baptista Gaspara Deburaua.

Literární klasika přibližující životní pouť slavného mima, který se narodil v Kolíně, ale proslul v Paříži. Jeho náhrobek hlásá: „Zde leží ten, který všechno řekl, ač nikdy nepromluvil.“

Od narození až po smrt, někdy smutně, jindy vesele – tak líčí spisovatel František Kožík životní osudy mistra pantomimy Kašpara Debureaua. Spisovatel se inspiroval životem velkého světového mima Jean-Baptisty Gaspara Debureaua (1796–1846), jenž si vysloužil titul největšího z pierotů. Autor popisuje Kašparovo dětství a mládí strávené v kočovné společnosti artistů, léta čekání na úspěch i dobu triumfu a uznání. V Paříži dosáhl Debureau po mnoha letech nesmírné popularity a milovali ho obyčejní diváci i kulturní elita tehdejší Francie. Román však není životopisem v pravém slova smyslu, ale především psychologickou studií o cestě umělce za jeho snem a poetickou básní o divadle a lidském životě.

FRANTIŠEK KOŽÍK
Moravský spisovatel a esperantista, autor řady historických a životopisných románů. K jeho nejznámějším knihám patří kromě Největšího z Pierotů (1939) příběh českých lyžařů Hanče a Vrbaty Synové hor, román o Janu Amosovi Komenském Světlo v temnotách, životní osudy Leoše Janáčka Po zarostlém chodníčku či kniha Básník neumírá o portugalském básníkovi Luísi de Camões. Dvě knihy věnoval Kožík také Emilu Zátopkovi – Vítězství vůle (Příklad Emila Zátopka) a Na shledanou, Emile! Kromě psaní se Kožík věnoval také rozhlasové režii, připravoval například program Verda Stacio v Brně, vysílajícího v esperantu a byl členem herecké skupiny TRAKT. Psal také libreta k operám (například Pohádka máje, uvedená roku 1950 v Národním divadle). V letech 1934–1948 byl členem Moravského kola spisovatelů.

PAVEL SOUKUP
Po maturitě na SVVŠ Budějovická roce 1967 vystudoval fakultu žurnalistiky na Univerzitě Karlově v Praze a Divadelní fakultu AMU. Prošel divadly v Olomouci (1974–1978), Liberci (1978–1982) a Městskými divadly pražskými (1982–1986). Později se stal členem souboru Hudebního divadla v Karlíně. Jako dabér propůjčil svůj hlas hereckým osobnostem jako Arnold Schwarzenegger, Robin Wiliams, Gérard Depardieu, Michael Douglas, Harrison Ford, Bruce Willis, Robert Redford nebo Sylvester Stallone. Svým zajímavým, melodickým hlasem doprovodil mnoho dokumentů.

Nahrávka vznikla podle knihy Františka Kožíka Největší z Pierotů. Text copyright © František Kožík, 1939. Čte Pavel Soukup. Režie a zvuk Jan Koukal. Hudba Jan Šikl. Technická redakce Jaroslav Janda. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky © Martin Urbánek. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2022.

Audiokniha Největší z Pierotů, autor František Kožík, čte Pavel Soukup.