Obálka audioknihy Zpětný ráz

Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2020
Série: Akta Enzo díl 5

„Znamenala pro něho všechno. Všechno, čemu obětoval celý život. Byl by to šok, potupa, katastrofa.“

Pro francouzského kulinářského velmistra Marca Fraysse, který dokázal zděděnou horskou auberge v dezolátním stavu přeměnit v jednu z nejvěhlasnějších restaurací světa, znamenalo nejvyšší michelinské ocenění alfu i omegu veškerého snažení. Když se však začalo proslýchat, že by mohl o jednu ze tří hvězd přijít, svolal mág gastronomie do podniku na náhorní plošině novináře s příslibem, že se od něj dočkají zásadního prohlášení. Jenže na to už bohužel nedošlo.

Po sedmi letech marných dohadů přijíždí do hor Enzo Macleod, aby vypátral, kdo šéfkuchaře zavraždil a proč. Vždyť Frayssova žena vytrvale tvrdí, že by se na světě nenašel člověk, který by jejího manžela nenáviděl.

Podaří se profesorovi biologie s přispěním moderních forenzních metod a pozorné místní policistky prokázat opak, vyřešit další z nevyřešených případů z knihy novináře Rogera Raffina, tentokrát mrtvoly nalezené v rozpadlé salaši a vyrovnat se s tím, že vyšetřování přináší znepokojivé paralely s jeho nelehkým životem?

PETER MAY
Pochází z Glasgow, ale nyní žije ve Francii. Původně se živil jako novinář a byl úspěšným televizním scenáristou, v současné době se věnuje psaní. Celosvětové renomé získal šestidílnou sérií čínských thrillerů, která u nás začala vycházet roku 2015 a její první díl Pán ohně je již k dostání jako audiokniha. Ve zvukové i tištěné verzi je dostupná také trilogie Lewis zahrnující tituly Skála, Muž z ostrova Lewis a Šachové figurky. Mezi další populární autorovy série patří rovněž řada Akta Enzo, z níž byla česky vydána úvodní kniha i audiokniha Výjimeční lidé. Oblibu si v zahraničí získaly též spisovatelovy nejnovější samostatné romány jako Ostrov Entry nebo Runaway.

DAVID MATÁSEK
Vystudoval pražskou konzervatoř a jeho první zkušeností před kamerou byl film Jak svět přichází o básníky (1981), kde si zahrál nejlepšího kamaráda hlavní postavy. V letech 1991 až 1995 působil v Národním divadle, v letech 1995 až 2002 v Divadle Komedie a od roku 2002 je opět členem činohry Národního divadla. Často se objevuje v televizních inscenacích i ve filmech, kromě "básnické" série Dušana Kleina např. také ve snímcích Člověk proti zkáze (1989), Samotáři (2000), Počkej, až zhasnu (2002), Probudím se včera (2012), Tři bratři (2014), Krásno (2014), Hodinový manžel (2014), Jak se zbavit nevěsty (2016) či v seriálech Dobrodružství kriminalistiky (1989), Zdivočelá země (1997), Četnické humoresky (1997), Redakce (2004), Letiště (2006), Přešlapy (2009), České století (2013) nebo Polda (2016-2018).