Obálka audioknihy Vídeň 1971 - Montreal 1977

Interpret: Jiří Voskovec
Vydavatel: Supraphon
Vydáno: 2014

Archivy skrývají nečekaná překvapení, například tento zvukový záznam rozhovoru Jiřího Voskovce a Jana Wericha při jedné z jejich společných schůzek ve Vídni. Zatímco v Poslední forbíně šlo o setkání z roku 1974, toto je o 3 roky dříve. Pánové se potkali nad magnetofonem v dobrém rozpoložení a s chutí do života. Témata rozhovoru odpovídají jejich radostné náladě. Hovoří o poezii, o módě, o nemravnosti, uvažují o mládí a stáří, rozpovídají se o Samuelovi Beckettovi či Josefu Šímovi. Jiří Voskovec vypráví o Brodwayi.
Druhou kapitolu archivních objevů tvoří dialog Jiřího Voskovce s českou emigrantkou Evou Kloboukovou z Montrealu v roce 1977. Zatímco v první rozmluvě ve Vídni jsme uchváceni způsobem roubování nápadů na sebe kongeniálně napojených přátel, ve druhé jde o postulování základních myšlenek Jiřího Voskovce o štěstí, přátelství či životě v exilu.

Další neznámé nahrávky V+W v prvním vydání!

Majitel pásky (k trackům 01-10) v bookletu píše o původním záznamu:

V mém fonoarchivu je od konce 80. let padesátiminutový záznam – výsek dialogu z tohoto setkání. Záznam velmi nekvalitní: jedná se o x-tou kopii části dialogu V+W. Rychlost monofonní nahrávky je 9,53 cm/s. Majitelem jsem se stal výměnou za nějaký jiný záznam – tak, jak to bylo tehdy zvykem. Ten, od koho jsem nahrávku získal, již není mnoho let mezi námi, takže dotaz, jak se k tomuto dokumentu dostal on, možný není.
Přehrál jsem si jej tehdy na čtyřstopý pásek a po celé roky jsem dialog z roku 1971 považoval za takřka neposlouchatelný archivní dokument. V tuto chvíli se k vám však dostává remasterovaná část tehdejšího dialogu pánů V+W. Nejmodernějšími metodami vyčištěná, technicky opravená (původní záznam je různé zvukové kvality, s hučením a brumem, kolísající úrovní…). Z „originálu“ jsou vypuštěna malá místa, kde záznam je nerozluštitelný (jedná se opravdu jen o několik slabik). Někde nakonec uslyšíte i ono kolísání pásku. Vyřazena byla, včetně malých zkrácení delších pauz v dialogu, přibližně jedna minuta.

Bohužel i po této péči zvukového studia se jedná spíše pouze o historický záznam pro příznivce a znalce. Nicméně věříme, že zde je obsah důležitější než forma.

Obsah:

18. O štěstí
19. O přátelství s Janem Werichem
20. Přípitek

Vídeň 1971 - Montreal 1977 - audiokniha obsahuje archivní nahrávky rozhovorů Jiřího Voskovce a Jana Wericha.