Obálka audioknihy Václav Havel

Vydavatel: Práh
Vydáno: 2014

KNIHA O KLADNÉM HRDINOVI

Václav Havel znal spisovatelku Edu Kriseovou z disentu. Prožila s ním nejbouřlivější revoluční týdny a stala se nejprve jeho poradkyní a potom ředitelkou Odboru stížností a milostí na Pražském hradě. To, co se dělo tenkrát, se už nikdy nebude opakovat: vlády se chopili myslitelé, spisovatelé, filozofové... Sice bez praktických zkušeností s vládnutím, ale s těmi nejčistšími úmysly.

Autorka záměrně napsala život kladného hrdiny, aby lidé dostali příklad, idol, po marasmu, v němž žili čtyřicet let. Aby pochopili, že se vyplatí být slušný a držet se své pravdy a život má smysl jenom tehdy, když ho člověk žije ve vlastní celistvosti, a že stojí za to obětovat to osobní zájmu celé společnosti. Též očišťuje pověst české národní buržoazie, rodiny, z níž Václav pocházel, a zachycuje vzpomínky Havlových kamarádů a současníků, aby z jejich paměti vystupoval Václav Havel nejopravdověji a nejživěji jako člověk se svými „výšinami i nížinami“.

Dvacet pět let po sametové revoluci tyto ideály a hodnoty stále postrádáme a z prvotního nadšení jsme vystřízlivěli snad až příliš. Právě proto autorka toto vydání rozšířila o závěrečnou kapitolu, kterou výstižně nazvala Od utopie k realitě. Mapuje v ní ony nezapomenutelné první dva roky, které s Václavem Havlem na Hradě prožila. Někdy úsměvné, jindy vážné vzpomínky jsou jedinečným svědectvím doby a vycházejí vůbec poprvé.

Eda Kriseová

Česká novinářka a prozaička, autorka jediné autorizované biografie prezidenta Václava Havla z roku 1991, pochází ze známé umělecké rodiny. Vystudovala Institut osvěty a novinářství na Filozofické fakultě Karlovy univerzity, pracovala jako reportérka v časopise Mladý svět a v Literárních novinách a po roce 1968 musela z politických důvodů svou práci opustit. Knížky povídek a romány jí vycházely v samizdatu, v zahraničních překladech a česky v exilových nakladatelstvích. V roce 1989 byla členkou Koordinačního centra Občanského fóra a po zvolení Václava Havla prezidentem byla jeho poradkyní, později ředitelkou Odboru stížností a milostí na Pražském hradě. Ráda cestuje, zvláště do destinací, jako je Indie a Afrika.

Její literární dílo zahrnuje více než deset knih. Zatím poslední z nich, Duši tělo opatruj, vyšla rovněž v nakladatelství Práh.

Obsah:
52. Letná
53. Špalíček
54. Tajný byt
55. Kdo bude prezidentem?
56. Doslov – Od utopie k realitě 1. část
57. Doslov 2. část

Václav Havel - audiokniha obsahuje jediný autorizovaný životopis Václava Havla. Autor Eda Kriseová. Čtou Daniela Kolářová a Jan Kačer.