Obálka audioknihy Bratrstvo neohrožených

Interpret: Martin Zahálka
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2020

ZA SVOBODU NA ZEMI I NA NEBI. NA ŽIVOT A NA SMRT.

Vyhledávaný americký životopisec dramaticky a do detailu líčí její nelehkou cestu za vítězstvím, která se začala psát v roce 1942 náročným výcvikem v táboře Toccoa a vedla přes první bojovou akci během Dne D v Normandii, přes boje ve Francii, v Nizozemsku, Ardenách a Porúří až k dobytí Hitlerova Orlího hnízda v bavorském Berchtesgadenu. Ačkoli muži z této mimořádné jednotky pocházeli z nejrůznějších poměrů, válka je stmelila nerozlučným bratrstvím, jež bylo zpečetěno strádáním v nebezpečných bojových akcích i krví padlých kamarádů. Stali se opravdovými hrdiny, protože v nich „převládla touha být lepší než ostatní“.

Dle knihy byl ve Spielbergově a Hanksově produkci natočen veleúspěšný televizní seriál.

STEPHEN EDWARD AMBROSE
byl synem lékaře z Lovingtonu ve státě Illinois. Po vstupu otce do válečného námořnictva začala rodina cestovat po USA a období naplněné silnými vlasteneckými příběhy fascinovalo mladého Stephena natolik, že nakonec získal doktorát z historie na Univerzitě ve Wisconsinu a třicet let vyučoval na Neworleanské univerzitě. Nepříliš prodejnou prvotinu Halleck vydal už v roce 1962 – právě ta ale zaujala někdejšího prezidenta Dwighta D. Eisenhowera natolik, že si mladého pedagoga najal, aby sepsal jeho oficiální životopis. Setkávali se celých pět let, spřátelili se a výsledkem byly nejen dva svazky obsahující ucelené informace o „Ikeově“ životě, ale i nová hvězda na nebi americké historiografie. Vrcholu popularity autor dosáhl díky knihám Undaunted Courage (angl. 1996) o prospektorském objevování amerického Západu a kronika spojenecké invaze Občané vojáci (č. Beta-Dobrovský 2004). Jako odborný poradce se podílel na Spielbergově filmu Zachraňte vojína Ryana. Na základě pozdější knihy Bratrstvo neohrožených (č. Jota 2010) byl ve Spielbergově a Hanksově produkci natočen stejnojmenný televizní seriál. Po odchodu do důchodu zastával Ambrose funkci čestného ředitele Eisenhowerova centra a zakladatele a prezidenta Národního muzea Dne D v New Orleansu.

MARTIN ZAHÁLKA
Po maturitě na střední průmyslové škole strojní pracoval dva roky jako promítač v kině, pak se přihlásil na DAMU, kterou absolvoval v roce 1984. První angažmá získal ve Státním divadle v Brně, odtud po půl roce odešel do Divadla J. K. Tyla v Plzni a od roku 1992 je členem souboru Divadla na Vinohradech. Objevil se v řadě filmů (např. V jiném stavu, Šejdrem, Operace Silver A, Obsluhoval jsem anglického krále, Anděl Páně) a seriálů (např. Ohnivý kuře, Ordinace v růžové zahradě, Hospoda, Četnické humoresky, Zdivočelá země). Dlouhodobě se věnuje dabingu, např. animované filmy Spláchnutej, Ratatouille či Robin Hoodnebo role Dr. Marka Harlanda v seriálu Medicopter 117.