Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Jak si dělat chytré poznámky

Jak si dělat chytré poznámky

Sönke Ahrens

Délka: 6 h 41 min
Interpret: Filip Švarc
Vydavatel: Jan Melvil Publishing
Vydáno: 2022
Typ souboru: MP3
Velikost: 377 MB

„Bez psaní nelze přemýšlet.“
– Niklas Luhmann, sociolog

Prázdný list papíru či textový dokument. Blikající kurzor. Blížící se deadline. Panika! Každý student, vědec, lektor – zkrátka kdokoliv, kdo píše nebo přednáší – už tuto hrůzu zažil. Proces psaní však nezačíná prázdnou stránkou, nýbrž správnou přípravou. Dobrá zpráva je, že metoda chytrých poznámek vám nejen zrychlí a zpříjemní přípravu i psaní, ale také vám pomůže s učením a kreativitou.

Vítejte ve světě zettelkasten! Za tuto dnes již legendární metodu, kolem které vznikla nadšená globální komunita, vděčíme sociologovi Niklasi Luhmannovi. Vytvořil jednoduchý, přitom komplexní a propojený způsob, s jehož pomocí lze uchovávat poznámky získané z četby, stejně jako z přednášek, kurzů, podcastů či webinářů.

S technikou zettlekasten si totiž nevytváříte pouhé úložiště myšlenek a znalostí, ale především získáváte prostor, v němž přemýšlíte. Její osvojení vám navíc pomůže poznámky kombinovat, dávat do souvislostí a nahlížet způsobem, který by vás jinak nenapadl. A to vše s mnohem menším úsilím, než jste si kdy dokázali představit.

V audioknize se mimo jiné dozvíte:
Proč si vždy číst s tužkou v ruce.
Čím přesně se liší úspěšné strategie psaní od těch neúspěšných.
Že nemusíte vytvářet složitý systém ani přeorganizovávat vše, co už máte.
Co jsou letmé, biblio a permanentní poznámky, jak je třídit a ukládat.
Že pro založení zettelkasten můžete volit z široké nabídky možností – od kartiček po aplikace.

„Dobrému systému můžete důvěřovat. Zbaví vás nutnosti si vše pamatovat, mít o všem přehled, skladovat každou informaci hlavě. Můžete se tak soustředit jen na to důležité – obsah, argumentaci a myšlenky.“

SÖNKE AHRENS
Sönke Ahrens (* 1975) je spisovatel, výzkumník v oblasti vzdělávání a sociálních věd, lektor a konzultant. Je také autorem oceňované knihy Experiment and Exploration: Forms of World-Disclosure (Experiment a zkoumání – formy odhalování světa).

Nyní působí mimo jiné jako hostující profesor na Univerzitě Duisburg-Essen, žije v německém Hamburku. O metodě zettelkasten říká: „Moje představa o dokonalém dni zahrnuje hodně sezení v křesle, čtení a přemýšlení. A systém poznámkového aparátu mi umožňuje proměnit jednou za čas toto požitkářství v publikaci.“

Audiokniha Jak si dělat chytré poznámky – Čtěte, pište a přemýšlejte s pomocí legendární metody zettelkasten. Autor Sönke Ahrens, čte Filip Švarc.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma