Obálka audioknihy Poslední království

Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2021
Série: Uhtred z Bebbanburgu díl 1

Strach snad dokáže muže ovlivnit, ale sebedůvěra bojuje proti strachu.

Uhtred z Bebbanburgu přišel na svět v 9. století, kdy jeho rodnou Británii pustošily vpády loupeživých vikingů. Jeho život se obrátil naruby poté, co jeho bratra i otce, northumbrijského velmože, zabili krvelační Dánové. Nebojácného sirotka si násilím osvojil sám vrah jeho nejbližších – hrabě Ragnar Neohrožený – a vychoval ho v duchu vikinských obyčejů.

Ačkoli mládenec nikdy nezpřetrhal vazby s krajany, dlouho váhá, kam vlastně patří. Zprvu bojuje v řadách Dánů, ale posléze vstoupí do služeb krále Alfreda Velikého, posledního britského panovníka, který ještě náporu nájezdníků ze severu odolává. Se sešikovanými oddíly Britů čelí největšímu útoku mořských drancovníků a čeká ho dosud nejtěžší úkol: poprvé se postavit do hradby štítů a změřit síly s nejmocnějším vikingem Ubbem.

Televize BBC natočila podle knihy úspěšný stejnojmenný seriál s Alexanderem Dreymonem v hlavní roli.

BERNARD CORNWELL
Otcem tohoto „válečného dítěte“ byl kanadský letec, jeho britská matka sloužila v řadách ženských pomocných leteckých sborů. Chlapec byl dán k adopci sektářsky založené rodině z Essexu, což ho ještě před dosažením dospělosti přimělo k rozchodu s křesťanstvím. Po vystudování Londýnské univerzity pracoval deset let v BBC: nejprve jako režisér zábavné relace Nationwide, pak se stal vedoucím zpravodajství pro Severní Irsko. V soukromé televizi Thames působil jako šéfredaktor pořadu Thames at Six. V roce 1980 se oženil s Američankou a odstěhoval se do zámoří, kde se začal věnovat beletrii – zpočátku thrillerům ze současnosti, později přesedlal na historické romány zachycující klíčové okamžiky anglických a amerických dějin. Jeho látky se dočkaly též televizních zpracování: ITV natočila drama o hrdinovi napoleonských válek Sharpovi střelci se Seanem Beanem v hlavní roli, který byl dále rozpracován na šestnáctidílný seriál Sharpe (1993–2008), BBC adaptovala jeho cyklus Poslední království (od roku 2015). Autor se též proslavil strhujícím pojednáním Waterloo: Historie čtyř dní, tří armád a tří bitev. Jeho knihy v češtině vydává BB art.

VASIL FRIDRICH
Absolvoval DAMU, ale už během studia účinkoval v divadelním spolku Kašpar a v plzeňském divadle J. K. Tyla. Roku 1995 se stal členem souboru CD 94 při Divadle v Celetné. Po studiích získal angažmá ve Švandově divadle, v letech 2002–2005 působil v Kladně a nyní hraje na scénách Městských divadel pražských. Zahrál si mj. ve dvoudílném televizním filmu Metanol (2018), ve snímcích Hodinový manžel (2014), Kobry a užovky (2015), Teorie tygra (2016) nebo v seriálu Svět pod hlavou (2017).