Obálka audioknihy Stroj času

Interpret: Alexej Pyško
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2022

Stroj času je dílo, které předběhlo svou dobu a ovlivnilo celý jeden literární žánr. Wellsův román nebyl několik desetiletí v češtině publikován, nejspíš pro podobnosti ani zdaleka ne náhodné.

Poslechněte si příběh Poutníka, který vynalezl stroj času. Jednoho dne se při práci přenese do světa roku 802 701. První věc, kterou uvidí v hluboké tmě je zářící okřídlená sfinga. Ona je klíčem k jeho minulosti i přítomnosti. Brzy nato zjistí, že lidstvo této doby se dělí na dva typy osobností. Jedni jsou Eloiové, žijí na zemi a bojí se šera. Ti druzí jsou Morloci, procházejí tmou a žijí v podzemí. Hlavní hrdina Poutník potká Weenu, která se mu snaží v tomto světě pomoci, bohužel Morloci ukradli stroj času a Poutník se s nimi musí utkat v boji na život a na smrt. Vyhraje? A jakou cenu za to zaplatí?

HERBERT GEORGE WELLS
Britský romanopisec, novinář, sociolog a historik. Spolu s Julesem Vernem je označen „otcem sci-fi“. Až jako starší vystudoval díky stipendiu Londýnskou univerzitu a stal se učitelem přírodních věd. První román Stroj času vydal v roce 1895 a okamžitě se stal bestsellerem. Napsal skvělé vědecko-fantastické romány Válka světů, Stroj času, Neviditelný, Pokrm bohů, Válka ve vzduchu, První lidé na měsíci a Ostrov doktora Moreaua.

ALEXEJ PYŠKO
Český herec, dabér a principál Činoherního studia Bouře. Po ukončení studia přijal angažmá ve Státním divadle Ostrava a pak v Činohře Národního divadla v Praze. Od roku 2016 je na volné noze. Spoluzaložil Letní shakespearovské slavnosti a několik let byl uměleckým vedoucím Divadla Palace v Praze. Jeho hlasem promlouvají v češtině především Bruce Willis a Gary Oldman.

Audiokniha Stroj času obsahuje sci-fi příběh Herberta George Wellse. Čte Alexej Pyško.