Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Severka

Délka: 4 h 36 min
Interpret: Dagmar Křížová
Vydavatel: Radioservis
Vydáno: 2024
Typ souboru: MP3
Velikost: 259 MB

Vyrůstala v přesvědčení, že za hranicemi její vlasti číhá jen nebezpečí. Přesto se tam musela vydat.
Románová prvotina koreanistky Niny Špitálníkové, autorky Svědectví o životě v KLDR a Mezi dvěma Kimy.

Prominentní dítě severokorejské diktatury. Viník, nebo oběť? Ústředním tématem románové prvotiny Niny Špitálníkové je téma svobody, ale také svědomí a vzdoru proti diktatuře. Autorka získala v roce 2021 cenu Magnesia Litera za knihu rozhovorů se severokorejskými uprchlíky Svědectví o životě v KLDR. Svou hlubokou znalost severokorejské reality nyní přetavila do románu, který vychází ze skutečného příběhu prominentky severokorejského režimu. Ta po útěku žije v jihokorejském Soulu. Hluboká ideologická indoktrinace, které je v Severní Koreji vystaven každý už od útlého dětství, v ní však zanechala tak hluboké stopy, že pro ni život ve svobodném světě nakonec vlastně není vysvobozením. Příběh dívky z rodiny vysoce postaveného severokorejského funkcionáře v knize kontrastuje s příběhem jiné dívky. Tu režim za chování, které je v západním světě zcela běžné, poslal do pracovního tábora. Setkává se v něm s nepředstavitelnou brutalitou dozorců a životními podmínkami, v nichž se pro mnohé z odsouzených stává smrt kýženým vykoupením.

Autorka do románu zakomponovala také autentické rozhovory, které literární fikci dávají pevnou faktickou základnu. Vzniká tak literární tvar, který přibližuje nelítostný a striktně hierarchický severokorejský režim očima lidí z opačných konců společenského žebříčku. Vychází však z autentických příběhů, které Nina Špitálníková vyslechla od uprchlíků, když s nimi vedla v Jižní Koreji rozhovory. Severka je tak vlastně dokufikcí. Na základě reálných příběhů klade hlubší otázky po nevyhnutelnosti osudu člověka, který se narodil do prostředí svázaného striktními pravidly, do rodiny, která byla důležitou součástí totalitního systému. Součástkou, bez níž by systém nemohl fungovat. Když ideologický „guláš“ snídáte, obědváte i večeříte už od raného dětství, zůstane vám jeho chuť na patře ještě dlouhá léta. Může takový člověk v životě někdy najít svobodu?

NINA ŠPITÁLNÍKOVÁ
Vystudovala koreanistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Jako první žena ze Západu absolvovala stáž na Kim Il-songově univerzitě v Pchjongjangu, o čemž psala ve své první knize Mezi dvěma Kimy (2017). Po ní následovalo úspěšné Svědectví o životě v KLDR (2020), za něž autorka získala Magnesii Literu v kategorii publicistika. Severka je její první román.

Audiokniha Severka, autorka Nina Špitálníková, čtou Dagmar Křížová, Štěpánka Romová, Viktor Kuzník, Barbora Goldmannová, Ondřej Dvořáček, Petr Kubes, Martin Siničák a Šárka Šildová. Režie Radim Nejedlý.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma