Obálka audioknihy Vládneme, nerušit

Interpret: Ivan Trojan
Vydavatel: Audiotéka
Vydáno: 2020

Knižní předloha této audioknihy se datuje do roku 2006, nicméně i po letech je rozhodně inspirací a možná právě časový odstup jí přidává na hodnotě.

Podle tehdejších průzkumů veřejného mínění byla pro tři čtvrtiny Čechů tuzemská politika nesrozumitelná. Tato kniha se pokouší ukázat, kdy a kde se lidem politika ztratila. Jakou roli hráli hlavní aktéři Miloš Zeman, Václav Klaus či Václav Havel nebo konkrétní události. Hlavní pozornost je pak věnována kontroverznímu paktu mezi ODS a ČSSD, který vyvolal nejbouřlivější reakce veřejnosti od roku 1989, kdy se znovu plnila náměstí, psaly petice a tvořily koalice proti opoziční smlouvě.

Kapitoly jsou psány tak, aby se daly poslouchat samostatně, což posluchači usnadňuje přehled. Nicméně smysl spočívá právě v uvědomění si provázanosti všech událostí, o jejichž důsledcích či pokračování si možná až dnes čteme v novinách.

ERIK TABERY
Je především šéfredaktorem týdeníku Respekt. Věnuje se zejména politickým komentářům. V roce 2003 obdržel za komentáře cenu Novinářská křepelka pro žurnalisty do 33 let. V únoru 2009 pak získal Cenu Ferdinanda Peroutky a o dva roky později i Novinářskou cenu. Za knihu Vládneme, nerušit získal prestižní cenu Toma Stopparda a také nominaci na cenu Magnesia Litera) Jeho další kniha Hledá se prezident byla rovněž nominována na cenu Magnesia Litera. Podle první z nich se natočil dokumentární film, který získal cenu Trilobit. Je autorem námětu k dokumentu Tady je Šloufovo či k dokumentárnímu seriálu o mladých lidech Generace nula. Jeho nejnovější knihou je politologická kniha Opuštěná společnost, která získala titul Kniha Roku Magnesia Litera 2018 a pro Audiotéku ji načetli Jiří Dvořák a Ivan Trojan.

IVAN TROJAN
I když pocházel z herecké rodiny, jeho největší vášeň byl basketbal. Bohužel (nebo bohudík) jej jeho výška limitovala natolik, že se sportovní kariéry vzdal a přihlásil se na DAMU. Po absolvování se až do revoluce usadil v Realistickém divadle. Po roce 1989 působil v Divadle na Vinohradech, poté přijal angažmá v Dejvickém divadle, kde se stal vůdčí hereckou osobou. Díky jeho výjimečnému hereckému projevu, byl obsazen také do filmových rolí. Mezi nejznámější patří například Jedna ruka netleská, Samotáři, Václav nebo Medvídek. Krom herectví je obsazován i v dabingu, a to díky jeho bezchybnému a velice kultivovanému projevu i charakteristického hlasu. Je to jeden z nejlepších a nejvytíženějších českých herců současnosti. Svůj hlas propůjčil už řadě audioknih, například knize Opuštěná společnost novináře Erika Taberyho.

Audiokniha Vládneme, nerušit: Opoziční smlouva a její dědictví. Autor Erik Tabery popisuje politický vývoj od konce roku 1997. Čte Ivan Trojan, režie Jakub Tabery.