Obálka audioknihy Hory zpívají

Interpret: Michaela Danielová
Vydavatel: Jota
Vydáno: 2024

Román o lidské vytrvalosti, odhodlání a rodinných poutech na pozadí pohnutých dějin Vietnamu.

Audiokniha Hory zpívají je příběhem několika generací rodiny Tranovy mapujícím téměř celé jedno století vietnamských dějin – od francouzské koloniální nadvlády přes nástup osvobozeneckého levicového hnutí Viet Minh, rozdělení země na severní a jižní část, válku ve Vietnamu až po současnost. Pohnuté dějiny země sledujeme očima houževnaté Dieu Lan a její vnučky Huong.

Dieu Lan, narozená v roce 1920, přichází v životě téměř o vše, co měla – o otce, manžela, bratra i nejstaršího syna. Během pozemkové reformy je její rodině zabaven veškerý majetek a ona musí s šesti dětmi uprchnout z rodinné farmy, aby si zachránila holý život. Turbulentní historické změny i nedostatek ale snáší s hrdostí a laskavostí.

V 70. letech v Hanoji obchoduje na černém trhu, aby zajistila důstojnější životní podmínky svým blízkým i celé komunitě. Její vnučka Huong začíná dospívat právě ve chvíli, kdy se její příbuzní vydávají bojovat do konfliktu, který rozdělí celou její milovanou zemi i rodinu. Válka ve Vietnamu totiž nebyla pouze mezinárodním ideologickým střetem, ale i občanskou válkou mezi příbuznými.

Pro fanoušky Min Jin Lee a Lisy See.

NGUYEN PHAN QUE MAI
Nguyen Phan Que Mai se narodila roku 1973 v Severním Vietnamu, a když jí bylo šest let, přesídlila s rodinou na jih. Pracovala jako pouliční prodejkyně i na rýžových polích. Poté získala stipendium a studovala v Austrálii. Získala doktorský titul v oboru tvůrčího psaní na Univerzitě v Lancasteru. Dlouhodobě se věnuje podpoře vzdělávání mladých dívek a působí jako mírová ambasadorka organizace PeaceTree Vietnam, která pomáhá likvidovat nevybuchlé bomby ve Vietnamu. V současnosti žije střídavě v Kyrgyzstánu a ve Vietnamu. Je autorkou dvanácti knih básnických sbírek a kratší prózy, za něž se jí v rodné vlasti dostalo mnoha ocenění. Její díla byla přeložena a vydána ve více než dvanácti zemích. Její debutový román - a zároveň také první anglicky psaná kniha - Hory zpívají se dočkal vřelého čtenářského přijetí i několika literárních cen. V roce 2023 vydala druhou knihu Dítě prachu.

MICHAELA DANIELOVÁ
MgA. Michaela Danielová - vystudovala Janáčkovu akademii múzických umění, obor muzikálové herectví. Po absolutoriu nastoupila do Divadla Radost. Hostuje v Městském divadle Brno, v Moravskoslezském divadle v Ostravě, v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích nebo v Divadle Nová scéna v Bratislavě. Hraje v muzikálech, v činohrách i loutkové pohádky pro děti. Je lektorkou zpěvu a rétoriky. Věnuje se dabingu a načítání audioknih.

Nahrávka vznikla podle knihy Nguyễn Phan Quế Mai Hory zpívají vydané Nakladatelstvím JOTA v roce 2023. Copyright © Nguyˆ̃en Phan Queˆ́ Mai, 2020. Z anglického originálu The Mountains Sing přeložila Bronislava Grygová. Translation © Bronislava Grygová, 2023. Audiokniha © Nakladatelství JOTA, s. r. o., 2024. Čte Michaela Danielová. Režie, střih a mastering Jiří Lukášek. Vydalo Nakladatelství JOTA, s. r. o., v roce 2024.