Obálka audioknihy Slepá mapa

Interpret: Veronika Gajerová
Vydavatel: OneHotBook
Vydáno: 2019

„Lidé přicházejí na svět z různých důvodů – z lásky, náhodou, nebo omylem. Já jsem se narodila kvůli bytu,“ předesílá hlavní hrdinka Anežka na začátku ságy o trojici žen, která se začala psát už před první světovou válkou.

Do Anežčina osudu se promítají nejen životní příběhy jejích rodičů a prarodičů, ale i krutý dopad dějinných událostí. Její babička Anna odjela přes odpor rodičů do pohraničního městečka na severu Čech, aby tam se svým vyvoleným začala nový život – ten se však záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později se pak s těžkými začátky potýká i jejich dcera Alžběta, donucená prchat před německou armádou zabírající Sudety. Po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu – tentokrát v podobě důstojníka StB – i život vypravěčky Anežky…

Slepá mapa je debutovým dílem autorky. Kniha byla v roce 2014 nominovaná na Cenu Česká kniha. Alena Mornštajnová získala toto ocenění v roce 2018 za svou Hanu, jež se stala krátce po vydání zaslouženým bestsellerem.

ALENA MORNŠTAJNOVÁ
Vystudovala angličtinu a češtinu na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Pracovala jako lektorka anglického jazyka a překladatelka, nyní žije ve Valašském Meziříčí a věnuje se převážně psaní. Debutovala knihou Slepá mapa(Host, 2013), druhá próza Hotýlek vyšla dva roky poté (Host, 2015). Vzhledem k pozitivním ohlasům na svůj třetí román Hana (Host, 2017) od čtenářů i kritiky se Alena Mornštajnová stala jednou z nejoblíbenějších současných českých spisovatelek. Tento román se překládá do deseti cizích jazyků a získal řadu ocenění — mimo jiné obdržel Cenu Česká kniha 2018 a stal se Knihou roku 2017 portálu Databáze knih. Podobně úspěšný je i její nejnovější román Tiché roky (Host, 2019), který v letošním prvním ročníku čtenářské ankety Kniha roku získal ocenění v kategorii společenský román a zároveň se stal absolutním vítězem soutěže.

VERONIKA GAJEROVÁ
Česká herečka a dabérka pochází z umělecké rodiny. Její otec Václav Gajer byl filmovým režisérem, matka Naděžda Gajerová-Mauerová byla dlouholetou herečkou Národního divadla. Poté co se mladé Veronice rozplynul sen stát se tanečnicí, vydala se proti vůli své matky, na dráhu hereckou. Na filmovém plátně debutovala rolí učnice Moniky ve filmu Housata (1979), od té doby se objevila v mnoha televizních seriálech, filmech a pohádkách, ale patří zejména k vynikajícím herečkám divadelním. V letech 1990-1994 účinkovala v Divadle Labyrint, od poloviny devadesátých let patří k oporám hereckého souboru Městských divadel pražských.