Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Milenec lady Chatterleyové

Milenec lady Chatterleyové

David Herbert Lawrence

Délka: 9 h 55 min
Interpret: Otakar Brousek ml.
Vydavatel: Audiostory
Vydáno: 2021
Typ souboru: MP3
Velikost: 559 MB

Román Lady Chatterley's Lover, 1928, Milenec lady Chatterleyové, vzbudil po svém vydání senzaci a pobouření! Policejně byl zakázán a ještě v roce 1960 se nakladatelství Penguin Books ocitlo na lavici obžalovaných, když knihu vydalo. V proslulém soudním procesu, v němž na obranu Lawrencova románu vystoupila řada věhlasných spisovatelů a literárních vědců, byl román shledán nevinným a zbaven nařčení z pornografie. Je pravda, že autor líčí erotické scény s velkou otevřeností. Nejsou však samoúčelné.

Jde o společenský román o lidských vztazích na přelomu dvou epoch, s důrazem na hluboký a pravdivý erotický vztah mezi mužem a ženou, který má vliv na emancipaci člověka a společnosti. Toto dílo v konečném důsledku autora nejvíce proslavilo a stalo se námětem řady filmů a TV inscenací (1955 – film Francie, 1981 koprodukční film Velká Británie, Francie, Německo, 1998 dvoudílný film ČT v režii Viktora Polesného, 2006 koprodukční film Belgie, Francie, 2015 britský TV film).

DAVID HERBERT LAWRENCE
Anglický romanopisec, povídkář, básník a dramatik. Narodil se poblíž Nottinghamu, v hornickém kraji. Po studiích záhy pronikl do londýnských literárních kruhů, kde se stýkal např. s filozofem B. Russellem a členy Bloomsbury Group (V. Woolfová aj.). Těsně před 1. světovou válkou se oženil s Friedou Weekleyovou, původem německou aristokratkou, a r. 1919 odjel z Anglie. Pobýval v Itálii a na Sicílii, přes Ceylon odjel do Austrálie, odtamtud přes Nový Zéland do Mexika.
První Lawrencův umělecký úspěch zaznamenal román Sons and Lovers, 1913, Synové a milenci, autobiografické dílo, pozoruhodné autentičností, s níž zachycuje prostředí hornické komunity. Na generační román The Rainbow, 1925, Duha, navazuje román Women in Love, 1932, Ženy milující, apokalyptická vize a hlubinná analýza lidských vztahů. Poté následoval kontroverzní román Milenec lady Chatterleyové, který autora proslavil.

Vydavatelství AudioStory v roce 2021 slaví 30 let existence a jako druhý titul ke svým kulatinám natočilo tento společenský román D.H. Lawrence v původním překladu Františka Vrby.

Scénář zvukové adaptace Audiostory: Jindřiška Nováková
Režie: Daniel Tůma
Záznam zvuku: Jiří Suchánek
Střih, mixáž a mastering: Ing. Tomáš Gsöllhofer
Hudba: Karpof Brothers, na violoncello doprovázel Jan Relich
Producentka: PhDr. Jindřiška Nováková
Natočeno ve zvukovém studiu DAMU v Praze
Grafický design: Vladimír Verner 2020
Titulní obrázek: Děvče, Josef Čapek © 1914
Překlad: František Vrba – DILIA - dědicové, © 2020
Vydalo AudioStory s.r.o. ℗ © 2021

Audiokniha Milenec lady Chatterleyové obsahuje románový příběh autora Davida Herberta Lawrence. Čtou Otakar Brousek ml., Magdaléna Borová a Petr Lněnička.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma