Obálka audioknihy Snová novela

Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2023

EROTIKA, FANTAZIE, ILUZE… A PROBUZENÍ

Fantaskní příběh o rozkladu jednoho manželství nahlodávaného nezvladatelnými erotickými touhami inspiroval Stanleyho Kubricka k natočení filmu Eyes Wide Shut.

Příběh zdánlivě harmonického manželství, které je nahlodáváno nezvladatelnými erotickými touhami a představami, napsal rakouský spisovatel a také lékař a psycholog v roce 1925. Ovlivněn atmosférou dvacátých let, kdy definitivně odcházel „starý svět“, i svými znalostmi sugesce a hypnózy nořil se ve svých dílech do hlubin lidské psychiky, ovládané dvěma silami – pudem erotiky a pudem smrti. Příběh lékaře Fridolina a jeho ženy Albertiny se pohybuje na hranici snu a reality. Putování Fridolina prostupnou hranicí snění a žití je především cestou do hlubin vlastní duše... Magičnost Schnitzlerovy představivosti uchvátila i amerického režiséra Stanleyho Kubricka, který podle této novely natočil film Eyes Wide Shut s Tomem Cruisem a Nicole Kidman v hlavních rolích.

DOPORUČENÝ VĚK 18+

ARTHUR SCHNITZLER
Rakouský prozaik, dramatik a lékař. Narodil se ve Vídni v rodině lékaře Johanna Schnitzlera. Od dětství se zajímal o literaturu, psal básně a hrál na klavír. Po vzoru svého otce vystudoval medicínu. Psal povídky, novely, romány a divadelní hry. Jeho dílo bylo silně poznamenáno jeho lékařskou profesí a hlavně psychologickými a psychiatrickými poznatky. Často je označován jako literární protipól Sigmunda Freuda. Schnitzler byl členem avantgardní umělecké skupiny Jung Wien. Ve vídeňských kavárnách Griensteidl a Herrenhof, které byly pulzujícím srdcem vídeňského uměleckého světa, se setkával se spisovatelem Hugo von Hofmannsthalem. Tito dva, Hugo von Hofmannsthal a Arthur Schnitzler, jsou považováni za jedny z největších německy píšících dramatiků počátku 20. století.

Nahrávka vznikla podle knihy Arthura Schnitzlera Snová novela. Z německého originálu Traumnovelle přeložila Gabriela Veselá. Translation © Gabriela Veselá. Čte Ladyha. Režie Vratislav Hubička. Technická redakce Jaroslav Janda. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky © Martin Urbánek. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2023.