Obálka audioknihy Šelma

Vydáno: 2023
Série: Laura Ara díl 1
Velikost: 1.13 GB

POLITICKÁ VRAŽDA, NEBO ZLOČIN SÉRIOVÉHO VRAHA?

První díl volné detektivní trilogie s prvky politického thrilleru. Bylo skutečně hlavním cílem vraha umlčet nepohodlného novináře?

Detektivka s prvky politického thrilleru se odehrává na Šumpersku. Na chatě je nalezen zavražděný novinář a jeho partnerka. Jen pár dní předtím mladého žurnalistu slovně napadl ministr vnitra za jeho slova o politikově údajném propojení s podsvětím. Konflikt plný ostrých slov a výhrůžek zachytí kamery, což rozpoutá velkou mediální kauzu. Vražda novináře ukazuje na nájemnou vraždu, způsob zabití jeho přítelkyně však zároveň odkazuje na nevyřešenou sérii vražd ze Šumperska před sedmi lety. Vyšetřovatelka Laura Ara se musí prodírat bahnem politické mafie, kmotrů a lobbistů s vazbami na zahraniční zločinecké gangy. Zároveň však sleduje druhou linku pátrání, která by ji měla dovést k sériovému vrahovi známému jako Porodník.

FRANTIŠEK ŠMEHLÍK
Pochází z Ostravy. Od dětství se věnoval sportu, především judu, v němž získal tři tituly mistra republiky, startoval na mistrovství Evropy, mistrovství světa i na evropské olympiádě mládeže. V současnosti žije se snoubenkou a synkem v Olomouci, kde dokončuje studium bohemistiky na Univerzitě Palackého, a zároveň pracuje jako trenér sportovního střediska pro žákovské kategorie. Vedle juda jsou jeho vášní knihy, mezi své největší oblíbence řadí Milana Kunderu, Bohumila Hrabala a Ladislava Fukse. V roce 2015 vydal soubor hororových povídek Temné znamení. Jeho první kriminální román Slyšet jeleny zpívat se vyznačuje promyšlenou zápletkou a schopností postihnout spletité vazby v malé komunitě, kde skoro každý může být vrah.

MARIE ŠTÍPKOVÁ
Česká herečka. Po maturitě na českotěšínském gymnáziu byla přijata na DAMU – obor činoherní herectví a na Právnickou fakultu UK. Po jednom semestru jí ovšem došlo, že tyto dva světy nelze skloubit a zcela se oddala divadlu. V průběhu studia získala Cenu Jiřího Adamíry a Cenu Valtra Tauba. Absolvovala v roce 2010 rolí Arkadinové v inscenaci Racek. K jejím výrazným filmovým rolím patří 8 hlav šílenství a snímek Nabarvené ptáče. Věnuje se však především divadlu. Spolupracovala například s Divadlem Minor, Novou scénou Národního divadla, Švandovým divadlem, Meetfactory nebo s uskupením Kašpárek v rohlíku. Od roku 2013 byla v angažmá v Městském divadle Kladno, kde ztvárnila mnoho rolí (například Jentl v dramatizaci románu I. B. Singera Jentl). Za roli Géši Gottfriedové v inscenaci Brémská svoboda získala širší nominaci na Cenu Thálie 2015. Od roku 2017 je v angažmá ve Švandově divadle v Praze.

Nahrávka vznikla podle knihy Františka Šmehlíka Šelma, vydané nakladatelstvím Argo v roce 2022. Text copyright © František Šmehlík, 2022. Čte Marie Štípková. Režie, zvuk Nikolaj Ivaskiv. Vyrobilo studio Soundguru. Cover design a úprava pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2023.

Audiokniha Šelma, autor František Šmehlík, čte Marie Štípková.

Série Laura Ara

Obálka audioknihy Šelma