Obálka audioknihy V horách šílenství

Interpret: Jan Vondráček
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2020

Vědecká expedice do neprobádaných ledových končin narazí na nečekaný objev

Výprava sestávající ze čtyř univerzitních profesorů, týmu studentů a mechaniků míří do dosud neprobádaných končin Antarktidy. Jejich cílem je získat v horských pásmech hlubinné vzorky prastarých hornin. Pak se však část skupiny odpojí a vydá se letecky prozkoumat oblast, kam ještě lidská noha nevkročila. V opadající sněhové bouři se před nimi zjeví obrovské sopečné pohoří, svou výškou dalece přesahující Himaláje. Pohled zblízka prozrazuje přítomnost řady jeskynních otvorů, z nichž některé mají nezvykle pravidelný tvar; úbočí horských titánů se řítí dolů v dokonalých kolmicích. Skoro jako by zde působila jakási neznámá inteligence… Vědci netuší, že osud jejich výpravy nabere brzy nečekaný spád.

HOWARD PHILLIPS LOVECRAFT
Americký básník a autor fantasy, scifi a především hororů. Stal se jedním nejvlivnějších hororových autorů 20. století, ačkoli psal téměř výlučně povídky či básně, nenapsal žádné větší dílo. Jeho životní dráhu předznamenala těžká duševní choroba jeho otce a komplikovaný vztah s náročnou matkou. Již ve dvou letech recitoval poezii, v šesti letech psal básně sám. Od roku 1913 psal povídky, ale byly časopisy odmítány. Poprvé publikoval až v roce 1923 v časopise Weird Tales. Autorsky nejplodnější období zažíval mezi lety 1933–1936. Jeho archaický styl je přirovnán ke stylu Edgara Allana Poea. Nejslavnější se stala jeho volně propojená série hororových povídek o mýtu Cthulhu, popisující pantheon podivných, vetřeleckých temných bohů, kteří se dostali na Zemi. Stejně slavný je jeho motiv Necronomiconu, pradávné knihy temných zaklínadel, kterou mnohokrát popisuje ve svých dílech. V jeho tvorbě chybí ženské postavy, v povídkách a novelách pracuje s motivy zapomenutých vědomostí lidstva, zachování starých kultů do moderních dob, nemožnost vyhnout se svému osudu, civilizačních hrozeb a úskalí vědy.

JAN VONDRÁČEK
Po studiu na katedře alternativního a loutkového divadla DAMU se stal členem nově vzniklého Dejvického divadla. Odtud odešel spolu s dalšími kolegy do souboru Divadla v Dlouhé. Zde zazářil v celé řadě rolí, za Lelia v Goldoniho Lháři získal Cenu Alfréda Radoka za rok 2005. K divadelním inscenacím rovněž skládá a aranžuje hudbu. Výborně zpívá, hraje na několik hudebních nástrojů a objevuje se v televizi a ve filmu (Sametoví vrazi, Pokoj v duši, Příběh kmotra). Intenzivně se také věnuje dabingu; jeho hlas je známý především díky seriálu Mentalista, kde jím mluví hlavní postava Patrick Jane. V roce 2010 za tento výkon obdržel diváckou Cenu Františka Filipovského. S vydavatelství Tympanum spolupracoval na audioknihách Příšerné příběhy strýce Montaguea, Kvaka a Žbluňk od jara do Vánoc, Rodrigo Raubír a neohrabaný špunt a Hrůza v Dunwichi.

Nahrávka vznikla podle povídky Howarda Phillipse Lovecrafta V horách šílenství vydané nakladatelstvím vydalo nakladatelství Carcosa – Tatiana Žáčková v roce 2017. Z anglického originálu přeložil Milan Žáček. Translation © Milan Žáček, 2002, 2017. Čte Jan Vondráček. Režie, střih a mastering Pavel Kadlec. Vyrobilo studio Soundguru. Design obálky © Mikuláš Podprocký. Grafická úprava obalu pro CD Jan Mottl. Techický redaktor Nikolaj Ivaskiv. Odpovědná redaktorka Tereza Melicharová. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2020.

Audiokniha V horách šílenství obsahuje sci-fi novelu od autora Howarda Phillipse Lovecrafta. Čte Jan Vondráček.