Obálka audioknihy Húrinovy děti

Interpret: Tomáš Juřička
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2022

Tragická pověst o prokletí a zkáze rodu velkého lidského bojovníka z konce prvního věku Středozemě.

Velkolepý příběh o statečném válečníku Túrinu Turambarovi, tragickém hrdinovi, který byl za skutky svého otce proklet Temným pánem Morgothem. Nejsmutnější a nejtemnější z Tolkienových příběhů rozepsal autor už ve svých pětadvaceti letech, tedy dávno před tím, než sám tušil, že do stejného světa, byť o 6500 let staršího, jednou zasadí hobity a Pána Prstenů. Román nikdy nedokončil. Z Tolkienových poznámek sestavil Húrinovy děti do finální podoby jeho třetí a nejmladší syn Christopher. Hrdinu Túrina celý život pronásleduje kletba, před kterou se snaží skrýt, která ho však pokaždé znovu dostihne…

J.R.R. TOLKIEN
Byl anglický spisovatel, filolog a univerzitní profesor, nejznámější jako autor Hobita a Pána prstenů. Často je považován za nejdůležitějšího z otců žánru moderní hrdinské fantasy. Na Univerzitě v Oxfordu působil jako profesor staré angličtiny, později jako profesor anglického jazyka a literatury. Byl významným jazykovědcem a znalcem staré angličtiny a staroseverštiny. Spolu s nejbližším přítelem C. S. Lewisem byl členem literárního diskusního klubu Inklings. Od královny Alžběty II. obdržel Řád britského impéria. Kromě Hobita, Pána prstenů, vědeckých pojednání a překladů zahrnuje Tolkienova pozůstalost množství textů o historii fiktivního světa Středozemě. Část z nich pod názvem Silmarillion uspořádal a vydal autorův syn Christopher. Tolkien pro všechny tyto příběhy používal slovo legendarium. Zbylá Tolkienova díla jsou pohádky a příběhy původně vyprávěné jeho dětem.

CHRISTOPHER J. R.TOLKIEN
Byl anglický spisovatel a editor, nejmladší syn J.R.R. Tolkiena. Je znám především jako editor otcových posmrtně vydaných děl. Pro vydání připravil knihy Silmarillion, Nedokončené příběhy, The History of Middle-earth, Húrinovy děti, Beren a Lúthien a Pád Gondolinu. Nakreslil mapy pro Pána prstenů.

TOMÁŠ JUŘIČKA
Je český herec a dabér. Vystudoval státní konzervatoř v Praze, byl členem souboru Divadla Jiřího Wolkera v Praze. Hrál v seriálech Malý pitaval z velkého města, Dynastie Nováků, Rodáci nebo Sanitka. V dětském pořadu Kouzelná školka namlouval devatenáct let skřítka Františka. Od 90. let věnuje převážně dabingu. Je držitelem Ceny Františka Filipovského.

Nahrávka vznikla podle knihy J. R. R. Tolkiena a Christophera Tolkiena Húrinovy děti, vydané nakladatelstvím Argo v roce 2012. Originally published in the English language by HarperCollins Publishers Ltd. under the title The Children of Hurin. The Children of Hurin © The Tolkien Estate Limited 2007. Map Preface, Introduction, Note on Pronunciation, Appendix and List of Names © Christopher Reuel Tolkien 2007. TOLKIEN and are registered trademarks of The Tolkien Estate Limited. J.R.R. Tolkien asserts the moral right to be acknowledged as the author of this work. Z anglického originálu The Children of Hurin přeložila Stanislava Pošustová-Menšíková. Translation © Stanislava Pošustová-Menšíková, 2007. Čte Tomáš Juřička. Režie, zvuk Vratislav Hubička. Hudba Pavel Štěpánek. Technická redakce Jaroslav Janda. Vyrobilo studio Soundguru. Cover image by Alan Lee © HarperCollinsPublishers 2014. Úprava obalu pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2022.

Audiokniha Húrinovy děti, autoři J. R. R. Tolkien a Christopher Tolkien, čte Tomáš Juřička.