Obálka audioknihy Přežít civilizaci

Interpret: Miroslav Táborský
Vydavatel: Audiotéka
Vydáno: 2021

MÝCH 29 CEST ZA OBZOR (1983-2019)

Známý český spisovatel, publicista a cestovatel napsal víc než jen strhující cestopis. Je to zároveň pronikavá generační výpověď i zpráva o stavu planety a civilizace. Autor si nehraje na hrdinu ani na opravdu velkého cestovatele, a tak jeho schopnost opustit pohodlí domova a vydat se na milost a nemilost drsné přírodě může být skvělou inspirací pro každého.

Často až humorné, nebo naopak dramatické příhody střídají zásadní myšlenky nebo postřehy. A protože častým průvodcem Martina Vopěnky na cestách je guru všech dobrodruhů Jaroslav Pavlíček, jeden z nejdrsnějších mužů současnosti, mají se čtenáři opravdu na co těšit.

Třicet cest je zavede do Rumunska, Chile, Argentiny, Kyrgyzstánu, Nepálu, Filipín, Antarktidy…, ale také do Malých kasáren v Liberci v roce 1986, protože tu pakárnu autor prostě nemohl vynechat.

MARTIN VOPĚNKA
Česky píšící spisovatel s židovskými kořeny. Fyzik, pracovník psychiatrické léčebny, nakladatel a spisovatel. Vystudoval Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT. Před rokem 1989 pracoval ve Výzkumném ústavu psychiatrickém, od revoluce se věnuje výhradně knihám. Knihy nejen píše, ale také vydává ve svém nakladatelství Práh. Opírá se o široký rozhled, který získal studiem matematiky a fyziky, filozofickými disputacemi se svým otcem profesorem Petrem Vopěnkou, cestováním a společenskou angažovaností.

Píše pro děti, mládež i dospělé. Jeho knihy byly přeloženy celkem do sedmi jazyků. Za tvorbu pro mládež získal cenu Zlatá stuha a Cenu učitelů.

MIROSLAV TÁBORSKÝ
Původně absolvent pedagogické fakulty v oboru fyzika, vystudoval Divadelní fakultu AMU v Praze a v roce 1987 nastoupil do svého prvního angažmá v kladenském divadle. Zahrál si na několika dalších českých scénách – v Divadle E. F. Buriana, Studiu GAG, Divadle pod Palmovkou a v Divadle Labyrint. Od roku 1996 byl 20 let v angažmá v Divadle v Dlouhé, v současné době působí na „volné noze“. Miroslav Táborský si zahrál také v mnoha filmech jako např. Svatba upírů, Kolja, Lotrando a Zubejda, Tmavomodrý svět, Maharal, Bobule, Nejkrásnější hádanka, Život je život, Bezva ženská na krku, a v několika českých seriálech. Pro Audiotéku načetl audioknihu Rothschildova flaška a Přiznání Alana Turinga.

Audiokniha Přežít civilizaci obsahuje příběh z cest i ze života Martina Vopěnky. Čte Miroslav Táborský, režie Miloš Vrána.