Obálka audioknihy Reklama... vážně!?

Reklama... vážně!?

Jan Werich

Interpret: Jan Werich
Vydavatel: Supraphon
Vydáno: 2018

Reklama...vážně!? - tato audiokniha je dobovou mozaikou reklamy padesátých a šedesátých let, která čerpá z archivních nahrávek Supraphonu. Ve vtipných i úsměvných reklamních skečích účinkují: Jan Werich, Miroslav Horníček, Jaroslava Adamová, Miloš Kirschner, Jaroslav Štercl a další.

...ve francouzštině se vyskytuje slovo réclamer, které je překládáno jako hlásit se, dožadovat se, stěžovat si, žádat, vyžadovat, reklamovat a podobně.
V některých spojeních, jako réclamer bruyamment - tj. hartusit, francouzština odkazuje k povaze reklamy, jako nepochybně v mnoha případech hodně hlasitého vychvalování čehosi.
Ottův slovník naučný z roku 1888 skutečně označuje slovo reklama (fr. réclame) jako přejaté do češtiny z francouzštiny ve významu "veřejného vychvalování", jak definuje jádro pojmu reklama,
což je pravděpodobně první definice reklamy v české historii...

Mozaiku "hlasitého vychvalování čehosi" jsme sestavili z archivních nahrávek (čemuž leckdy odpovídá i kvalita snímků), které vznikly ve studiích Supraphonu pro různé objednavatele v letech padesátých a šedesátých. Ať jde o vtipnou reklamu na výherní poukázky v noblesním podání Jana Wericha a Miroslava Horníčka, písničku Jiřího Suchého využitou pro Barvy a laky či více či méně povedené "vážné" reklamní skeče či bizarní agitka na sběr starých kostí (1950), jsou tyto snímky dokumentem své doby.