Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Svatojánské ořechy

Svatojánské ořechy

Lenka Chalupová

Délka: 9 h 35 min
Interpret: Dana Černá
Vydavatel: Audiotéka
Vydáno: 2024
Série: Kyselé třešně díl 3
Typ souboru: MP3
Velikost: 540 MB

Lidi ten dům lákal – a současně děsil. V jeho zahradě rostly letité ořešáky, kterým nebylo nikdy dopřáno, aby svůj plod ve skořápce vydaly v čase zralosti. Pro Dluhonické byl svatojánský dům prokletý. „Vždyť je to proti Pánubohu,“ křižovali se, „shazovat ořechy z větví ještě nezralé… Je to jako vytlouct nedonošené dítě z lůna matky. Hřích, jenom hřích!“ Jenže Juliana Paukrtová se synem Hanušem a vnučkou Vilemínou neuměli jinak. Stejně jako všichni jejich předci, o svatém Janu ze všech stromů strhali zelené ořechy a naházeli je do sudů.

Léta 1958 a 1959 však přinesou dramatické změny. Třináctiletá Vilemína se musí vypořádat s novou životní cestou, během jediného roku se z dětské bezstarostnosti přenést do světa starostí dospělých a bojovat o své místo. Je tíživou situací v rodině vinna její máma Albína, zdatná agitátorka JZD, kterou místní nemají rádi pro její minulost pošpiněnou kolaborací s nacisty? Nebo za všechno může ten prokletý svatojánský dům?

Strhující román Lenky Chalupové volně navazuje na úspěšné tituly Kyselé třešně a Páté jablko a završuje tak trilogii z poválečného Přerovska.

LENKA CHALUPOVÁ 
Lenka Chalupová je česká novinářka a spisovatelka, absolventka žurnalistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci, členka Asociace spisovatelů. Narodila se 4. února 1973 v Přerově, kde dosud žije se svou rodinou a pracuje jako tisková mluvčí města. Předtím pracovala jako redaktorka pro Přerovský deník, TV Přerov a MF Sedmička. Píše od dětských let, první knihu napsala coby studentka „do šuplíku“ v 18 letech, na knižní trh se poprvé dostala ve 31 letech – a od té doby pravidelně zásobuje pulty českých a slovenských knihkupectví. Na svém kontě má úspěšné romány (některé z nich se pro velký zájem čtenářů dočkaly opakovaných dotisků), většina jejich příběhů je doprovázena temnou linkou či detektivní zápletkou s nečekaným rozuzlením. Příběhy se odehrávají především na Přerovsku, kterému je věrná nejen jako patriotka, ale také jako autorka. Píše knihy ze současnosti i nedávné minulosti, ve svých třech posledních knihách Svatojánské ořechy (2023), Páté jablko (2022) a Kyselé třešně (2020) se vrací do čtyřicátých a padesátých let minulého století a poutavě líčí osudy lidí z vesnic u Přerova.

DANA ČERNÁ
Už při studiu na pražské konzervatoři hostovala v divadle v Hradci Králové, po absolutoriu v roce1990 nastoupila do angažmá ve Středočeském divadle Kladno – Mladá Boleslav. Po rozdělení divadel hrála v letech 1994–1998 v Městském divadle v Mladé Boleslavi. V letech 2000-2019 byla členkou pražského Činoherního klubu, kde ztvárnila řadu výrazných postav. V roce 2015 byla nominována na Cenu Thálie za roli učitelky zpěvu v inscenaci Commedia finita. Kromě divadla se věnuje dabingu (např. role Charlotte v seriálu Sex ve městě) a patří k předním rozhlasovým herečkám. Objevuje se i v seriálech či televizních filmech.

Audiokniha Svatojánské ořechy, autorka Lenka Chalupová, čte Dana Černá, režie Ondřej Černý.

více

Série Kyselé třešně

Obálka audioknihy Kyselé třešně
Kyselé třešně
Obálka audioknihy Páté jablko
Páté jablko
Obálka audioknihy Svatojánské ořechy
Svatojánské ořechy

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma