Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Páté jablko

Páté jablko

Lenka Chalupová

Délka: 10 h 7 min
Interpret: Dana Černá
Vydavatel: Audiotéka, Nakladatelství ČAS
Vydáno: 2024
Typ souboru: MP3
Velikost: 571 MB

Kyselé třešně #2

RODINNÁ SÁGA, ODEHRÁVAJÍCÍ SE V PŘEDMOSTÍ U PŘEROVA

Anděla a Fabián Francovi vlastní v srdci úrodné Hané ovocný sad, mají kousek od kostela svaté Máří Magdalény obchod – a spoustu plánů do budoucna. Skončila druhá světová válka, a oni se nadechují svobody. Chtějí pozvednout své sadařské řemeslo i krámek s ovocem, jenže synové Teodor a Eduard chovají diametrálně odlišné představy… a záměrům jejich rodičů nepřeje ani doba.

Nenaplněné sny, bouřlivý osmačtyřicátý rok a nastupující padesátá léta divoce míchají kartami jejich osudů. To, že přijdou o půdu, nasycenou potem a krví předchozích generací, se nakonec v sérii životních událostí ukáže jen jako malá hořkost. Osud pro ně přichystal něco mnohem děsivějšího…

LENKA CHALUPOVÁ 
Lenka Chalupová je česká novinářka a spisovatelka, absolventka žurnalistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci, členka Asociace spisovatelů. Narodila se 4. února 1973 v Přerově, kde dosud žije se svou rodinou a pracuje jako tisková mluvčí města. Předtím pracovala jako redaktorka pro Přerovský deník, TV Přerov a MF Sedmička. Píše od dětských let, první knihu napsala coby studentka „do šuplíku“ v 18 letech, na knižní trh se poprvé dostala ve 31 letech – a od té doby pravidelně zásobuje pulty českých a slovenských knihkupectví. Na svém kontě má úspěšné romány (některé z nich se pro velký zájem čtenářů dočkaly opakovaných dotisků), většina jejich příběhů je doprovázena temnou linkou či detektivní zápletkou s nečekaným rozuzlením. Příběhy se odehrávají především na Přerovsku, kterému je věrná nejen jako patriotka, ale také jako autorka. Píše knihy ze současnosti i nedávné minulosti, ve svých třech posledních knihách Svatojánské ořechy (2023), Páté jablko (2022) a Kyselé třešně (2020) se vrací do čtyřicátých a padesátých let minulého století a poutavě líčí osudy lidí z vesnic u Přerova.

DANA ČERNÁ
Už při studiu na pražské konzervatoři hostovala v divadle v Hradci Králové, po absolutoriu v roce1990 nastoupila do angažmá ve Středočeském divadle Kladno – Mladá Boleslav. Po rozdělení divadel hrála v letech 1994–1998 v Městském divadle v Mladé Boleslavi. V letech 2000-2019 byla členkou pražského Činoherního klubu, kde ztvárnila řadu výrazných postav. V roce 2015 byla nominována na Cenu Thálie za roli učitelky zpěvu v inscenaci Commedia finita. Kromě divadla se věnuje dabingu (např. role Charlotte v seriálu Sex ve městě) a patří k předním rozhlasovým herečkám. Objevuje se i v seriálech či televizních filmech. Pro Audiotéku načetla například Dům duchů, Hlas kukačky, Balada o snech.

Audiokniha Páté jablko, autorka Lenka Chalupová, čte Dana Černá, režie Ondřej Černý.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma