Obálka audioknihy Kyselé třešně

Vydavatel: Audiotéka, Nakladatelství ČAS
Vydáno: 2023
Série: Kyselé třešně díl 1

Na jaře roku 1944 přichází do malotřídky v Lověšicích, malé železničářské vesničce u Přerova, nový učitel. Venkovská škola znamená pro Petra Skálu seznámení nejen s dětmi, ale také s jejich rodiči – zejména pak s vdovou Lotou Kiliánovou, maminkou osmileté Helenky. Jejich rodící se vztah, ale také Helenčin něžný dětský svět a láskyplné prostředí domova, se střetávají s krutou realitou válečných a poválečných dnů… Historické prameny, záznamy v kronikách, vzpomínky pamětníků – to všechno autorce dopomohlo k napsání strhujícího příběhu, postaveného na pravdivých základech.

LENKA CHALUPOVÁ
Lenka Chalupová je česká novinářka a spisovatelka, absolventka žurnalistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci, členka Asociace spisovatelů. Narodila se 4. února 1973 v Přerově, kde dosud žije se svou rodinou a pracuje jako tisková mluvčí města. Předtím pracovala jako redaktorka pro Přerovský deník, TV Přerov a MF Sedmička. Píše od dětských let, první knihu napsala coby studentka „do šuplíku“ v 18 letech, na knižní trh se poprvé dostala ve 31 letech – a od té doby pravidelně zásobuje pulty českých a slovenských knihkupectví. Na svém kontě má úspěšné romány (některé z nich se pro velký zájem čtenářů dočkaly opakovaných dotisků), většina jejich příběhů je doprovázena temnou linkou či detektivní zápletkou s nečekaným rozuzlením. Příběhy se odehrávají především na Přerovsku, kterému je věrná nejen jako patriotka, ale také jako autorka. Píše knihy ze současnosti i nedávné minulosti, ve svých třech posledních knihách Svatojánské ořechy (2023), Páté jablko (2022) a Kyselé třešně (2020) se vrací do čtyřicátých a padesátých let minulého století a poutavě líčí osudy lidí z vesnic u Přerova.

DANA ČERNÁ
Už při studiu na pražské konzervatoři hostovala v divadle v Hradci Králové, po absolutoriu v roce1990 nastoupila do angažmá ve Středočeském divadle Kladno – Mladá Boleslav. Po rozdělení divadel hrála v letech 1994–1998 v Městském divadle v Mladé Boleslavi. V letech 2000-2019 byla členkou pražského Činoherního klubu, kde ztvárnila řadu výrazných postav. V roce 2015 byla nominována na Cenu Thálie za roli učitelky zpěvu v inscenaci Commedia finita. Kromě divadla se věnuje dabingu (např. role Charlotte v seriálu Sex ve městě) a patří k předním rozhlasovým herečkám. Objevuje se i v seriálech či televizních filmech. Pro Audiotéku načetla například Dům duchů, Hlas kukačky, Balada o snech.

Audiokniha Kyselé třešně, autorka Lenka Chalupová, čte Dana Černá, režie Ondřej Černý.

Série Kyselé třešně

Obálka audioknihy Kyselé třešně