Obálka audioknihy Vysoce citliví

Interpret: Tereza Kubíčková
Vydavatel: psychologie.cz
Vydáno: 2019

Je vysoká citlivost dar, nebo prokletí? Záleží na tom, jak se s ní naučíte zacházet. Vysoce citlivé lidi nevygenerovala dnešní hektická doba, jen jsou v současných nárocích na rychlost, odolnost a přizpůsobivost lépe vidět. A více trpí.

Patříte k nim? Většina lidí „trpících“ vysokou citlivostí umí z fleku vypočítat tisíce negativ, které jim tato zdánlivá „alergie na podněty“ přináší. Poznání slabin je sice zdrojem síly, ale člověk je musí nejen znát, ale i akceptovat a být si vědom také svých kladů:

– Jste schopni vidět širší souvislosti, aniž byste ztratili smysl pro detail?
– Máte estetické cítění a sklon k pečlivosti a řádu?
– Patříte k dobrým, empatickým posluchačům nadaným schopností předvídat, co se stane, a formulovat hluboké myšlenky?
– V případě konfliktu dokážete dobře vnímat a chápat postoje obou stran?
– Nechybí vám smysl pro spravedlnost, přírodu a spiritualitu?
– Jste silně kreativní a intuitivní, ale umíte také odpovědně plánovat a vašimi přednostmi jsou loajalita a smysl pro povinnost?
– Jste zvídaví, umíte se nadchnout a stále se učit?
– Zažíváte často stav flow?
– Máte silně vyvinutou zážitkovou paměť?
– A pokud zrovna ve stresu nebzikáte jako komár prchající před repelentem, vzbuzujete u druhých spíše sympatie?

JANA ŠULISTOVÁ
Po sedmi letech praxe na lince důvěry pracovala deset let jako publicistka. Od roku 2011 se na volné noze pokouší skloubit všechny své profese a zájmy, ke kterým patří také výtvarné umění.

PETRA MORVAYOVÁ
Doktorka filosofie v oboru filosofická a pedagogická antropologie. Působila jako odbornýasistent a výzkumník v profesní přípravě pedagogů a pomáhajících profesionálů. Od roku 2011 na volné noze jako konzultantka v oblasti psychosociální péče o lidské zdroje.

PAVLA KOUCKÁ
Psycholožka a psychoterapeutka. Řadu nocí strávila na lince důvěry. Pracuje ve své soukromé praxi v Praze a své profesní zkušenosti sdílí v článcích a v poradněPsychologie.cz.

Obálka vznikla s použitím díla Jane Palash, Unsplash.com.

Audiokniha Vysoce citliví je možná i o vás, nebo o někom z vašeho okolí. Napsaly Jana Šulistová a Petra Morvayová, předmluvu Pavla Koucká. Čte Tereza Kubíčková.