Obálka audioknihy Stará svítilna

Interpret: Václav Knop
Vydavatel: SAGA Egmont
Vydáno: 2021

Stará lucerna po dlouhých letech, kdy osvětlovala ulici, pomalu dosluhuje. Brzy má být rozhodnuto o jejím dalším osudu a ona má strach, že už není lidem užitečná a skončí v peci. V předvečer osudného dne ji však navštíví staří přátelé, díky kterým možná všechno dopadne úplně jinak...

VÁCLAV KNOP
Český herec, dabér a režisér, známý například jako tělocvikář Jonáš ze seriálu Hospoda nebo jako doktor Zdeněk Vacek z populárního seriálu Slunečná. Podílel se na dabování mnoha filmů a seriálů, namluvil mimo jiné postavu majora Franka Burnse v kultovním americkém seriálu M*A*S*H. Je držitelem Ceny Františka Filipovského za mimořádné dabingové zpracování audiovizuálního díla a jeho hlas můžete znát také z nádražních reproduktorů, kde oznamuje příjezdy a odjezdy vlaků.

HANS CHRISTIAN ANDERSEN (1805–1875)
Byl dánský spisovatel, který se proslavil jako autor dětské literatury. Mezi nejoblíbenější pohádky z jeho pera patří Malá mořská víla, Sněhová královna, Ošklivé káčátko, Princezna na hrášku nebo Císařovy nové šaty. Jeho knihy byly přeloženy do více než 160 jazyků a mnoho z nich se dočkalo jak divadelního, tak filmového zpracování. Nejznámější jsou bezpochyby animované filmy studia Disney jako Malá mořská víla (1989) nebo volná adaptace Sněhové královny nazvaná Ledové království (v originále Frozen, 2013). Díky jeho přínosu dětské literatuře se Andersenovy narozeniny 2. dubna slaví jako Mezinárodní den dětské knihy.

Audiokniha Stará svítilna obsahuje pohádku, jejíž autorem je Hans Christian Andersen. Čte Václav Knop.