Proces

Délka: 4 h 59 min
Interpret: Jiří Ornest
Vydavatel: Radioservis
Vydáno: 2012
Typ souboru: MP3
Velikost: 281 MB

Proces - audiokniha představuje slavný román, jehož autorem je Franz Kafka, pojednávající o osudu člověka v nepochopitelném soukolí byrokracie čte Jiří Ornest.

Proces. Slovo, které sekne, udeří. Břink. Hned v názvu předtucha něčeho zlého, podivného. Není to ani Spravedlivý, Třetí, Malý, či Velký proces. Je to zkrátka jen Proces. Slovo jako výkřik, které nás probudí. Jak píše v jednom dopise Franz Kafka. Měly by se vůbec číst jen takové knihy, které koušou a bodají. Jestliže nás kniha, kterou čteme, neprobudí ranou pěstí do lebky, k čemu pak tu knihu čteme. Kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás.

Text Procesu tnout dokáže. Patří k nejznámějším Kafkovým textům. je nejčtenější, nejpřekládanější a nejvíce adaptovaný. Kafka na něm pracoval pouze čtyři měsíce. Nejdříve napsal začátek a konec, potom dopisoval volně kapitoly do sešitu s jinými texty. Proces pak vytrhal a sestavil. Někdo musel Josefa K. pomluvit, neboť byl, ač neprovedl nic zlého, jednou ráno zatčen, zní první věta románu. Josefa K. zatýkají cizí muži. Nevědí z čeho je obviněn, to není jejich práce. josef K. tomu nerozumí. Těšil se na snídani, a zatím musí ve slavnostním obleku převzít zatykač. Čeká ho absurdní proces bez soudce a soudu, na jehož konci je v pustém kamenolomu podivně a krutě popraven, aniž se dobral své viny.

Kdo nezná Kafkův život, je románem vtažen do nepochopitelného soukolí byrokracie, v němž má vše svůj řád, ale ničeho se nelze dobrat, a zvláště ne spravedlnosti; do tolik známých praktik totalitních režimů, kde genocida a zvůle soudnictví jdou ruku v ruce. Cílem je ponížení člověka. Vzít mu důstojnost a dohnat ho k vlastnímu obvinění, v němž je smrt úlevou a vysvobozením. Tím je zachycen obecně platný princip a tím je také román nadčasový.

Kdo však životopis Franze Kafky zná, vidí zde další paralelu - ženu. Šest let trýznivé lásky Franze Kafky s Felice Bauerovou, německou dívkou, se kterou byl Kafka dvakrát zasnouben. První zásnuby byly zrušeny sice na Kafkovo přání v Berlíně roku 1914 v hotelu Askánský dvůr, ale snoubenec se přesto cítil nesmírně ponížen, protože se vše odehrálo veřejně. Byl vystaven "soudu" před celou rodinou Felice, a to nečekal. Krátce na to, začal psát Proces, svůj první román, který končí větou "Jako pes," pravil, bylo to, jako by ho stud měl přežít. Manželství vnímal Kafka jako konvenci - být dobrý, správný muž. Takové pojetí se ovšem vůbec neslučovalo s psaním. Mou jedinou vášní jsou ty moje noční škrábanice, napsal v dopise.
Proces je vedle Zámku a Ameriky Kafkovým třetím románem. Ani jeden z nich ovšem nebyl dokončen. Předem je tedy dáno, že hledání významu bude i touto fragmentárností znesnadněno. Nakonec však nezáleží na tom, proč Kafka román napsal, ale jaké osobní poselství nám, každému jedinému čtenáři, předává.

Obsah:
1. Zatčení
2. Před dozorcem
3. Rozmluva s paní Grubachovou
4. První vyšetřování
5. V prázdné zasedací síni
6. Mrskač
7. Strýček Karel
8. Advokát
9. Malíř
10. Obchodník Block
11. Výpověď advokátovi
12. V chrámu
13. Brána k zákonu
14. Konec

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma