Audiokniha týdne: Analfabetka, která uměla počítat
31. 8. 2017 15:40 | Patricie Kolohnátková

Už jste četli nebo slyšeli Stoletého staříka a nemůžete na něj zapomenout? Zkuste druhý román od švédského autora Jonase Jonassona s názvem Analfabetka, která uměla počítat. Příběh trochu představí novodobé dějiny Afriky a i díky opět famózní interpretaci od Martina Stránského vás pobaví dost podobně jako Jonassonova prvotina.

Hlavní hrdinkou knihy je dívenka Nombeko Mayaki. Záhy osiří, a tak čistí latríny ve slumu Soweto na okraji jihoafrického Johannesburgu. A ano, právě tehdy začne zjišťovat, že čísla a matematika jsou něco, v čem opravdu vyniká. Díky svému mimořádnému talentu pak procestuje půlku světa a dostane se třeba k jadernému programu, který tehdy Jihoafrická republika rozjížděla.

Víte, jaká je pravděpodobnost, že se analfabetka z afrického slumu ocitne v náklaďáku spolu se švédským králem a ministerským předsedou? Je to zhruba tak 1:45 766 212 810. Ano, Nombeko si tohle spočítat dokáže, i přesto se právě v takové situaci ocitne. A ještě v mnoha dalších. Její cesty nakonec vedou do Jonassonova rodného Švédska, kde se spolu se sympatickým Švédem Holgerem (jehož životní příběh sledujeme paralelně s tím Nombečiným) nakonec usadí.

Oba příběhy - Analfabetka i Stoletý stařík - mají celou řadu shodných prvků. Jak Stařík, tak i Analfabetka se téměř bez jakékoliv cizí pomoci vypracovali až na samotný vrchol. Po cestě se pak potkali s nejmocnějšími politiky z celého světa a každý z nich měl možnost ovlivnit dějiny. Jenže zatímco Stařík strávil svůj život převážně v Evropě a Asii, Analfabetka nám nenucenou formou přibližuje hlavně ty africké dějiny.

Oba příběhy pak mají společnou ještě jednu důležitou věc: jsou tak prošpikované všemožnými zvraty a náhodami, že je pravděpodobnost, že by se skutečně staly, někde na úrovni výhry jackpotu v loterii. Možná právě o to jsou ale jak Analfabetka, tak i Stařík tolik zábavné. Je samozřejmé, že učebnice historie nenahradí, obě knihy ale dávají dějiny 20. století do souvislostí, o něž mnozí z nás byli ve škole ochuzeni anebo je už zkrátka zapomněli.

Stejně jako Staříka, i Analfabetku si v audiopodobě vzal na starosti televizní Dr. House, herec Martin Stránský. A i nyní je ho opravdu radost poslouchat. Ironie příběhu i Jonassonův humor mu mimořádně sedly, což je slyšet z každé odvyprávěné minuty. Asi i proto získala Analfabetka, která uměla počítat titul Audiokniha roku.

Analfabetka, která uměla počítat, je skvělá audiokniha. Je vtipná, nastiňuje klíčové momenty novodobých afrických dějin, které jsou pro většinu z nás neznámé, a ve své audiopodobě pak získává i nadstandardní bonus v podobě přednesu herce Martina Stránského. Ti, co už znají příběh Stoletého staříka, budou sice trochu ochuzeni o moment překvapení, protože jsou si tyhle dva příběhy v lecčems podobné, i tak se ale jedná o velmi příjemný odpočinkový poslech (či četbu), u které rozhodně zklamáni nebudete.