Tři oříšky, Last Christmas, Půlnoční a další – to je výběr vánočních uvítacích melodií, kterými potěšíte každého, kdo vám zavolá
8. 12. 2022 13:02 | Patricie Kolohnátková

Těšíte se na Vánoce? My už se nemůžeme dočkat! Proto jsme vybrali sedm uvítacích melodií, kterými zaručeně potěšíte každého, kdo vám zavolá. Na našem best of listu nechybí Kdepak ty ptáčku z nádherné pohádky Tři oříšky pro Popelku, kouzelná skladba Půlnoční, ale také píseň All I Want For Christmas Is You, která už její interpretce Mariah Carrey vydělala neuvěřitelných 1,5 miliardy korun.

Jaké jsou nejoblíbenější vánoční uvítací melodie a jaké příběhy za nimi stojí?

Nevybrali jste si ze sedmičky vánočních hitů? V nabídce jich máme několik tisíc, a tak si jsme jistí, že si tu pravou najde úplně každý!

Různé uvítací melodie navíc můžete přiřadit podle vlastní fantazie různým osobám ve svém adresáři či skupinám volajících. Pro přehrávání si lze také vybrat jen některé dny v týdnu nebo si zvolit jinou melodii pro každou denní dobu.

Všechny uvítací melodie najdete na webu O2 Knihovny https://www.o2knihovna.cz/uvitaci-melodie/ a pohodlně je můžete spravovat v aplikaci O2 Knihovna.

Karel Gott: Kdepak ty ptáčku

Tři oříšky pro Popelku, kde tato píseň zazněla, natočil v roce 1973 režisér Václav Vorlíček a dneska jde o vůbec nejoblíbenější vánoční pohádku. A to nejen u nás. Milují ji také ve Španělsku, Švýcarsku, Rakousku, Švédsku a Norsku a překvapivě také na Filipínách a ve Spojených arabských emirátech.

O ústřední melodii Kdepak ty ptáčku se pak postaralo legendární trio Jiří Štaidl, Karel Svoboda a samozřejmě mistr Karel Gott.

Václav Neckář: Půlnoční

I další vánoční hit pochází z filmu. Skladba Půlnoční je ústřední melodií bijáku Alois Nebel podle stejnojmenného třídílného komiksu Jardy Rudiše. Soundtrack pak vytvořila ověřená parta v podobě Jana P. Muchowa, Jaromíra Švejdíka a Dušana Neuwertha.

A proč Václav Neckář? Šlo o jasnou volbu, postava Květa totiž Neckáře miluje. Dneska Půlnoční patří k vánočním melodiím milovaným napříč generacemi.

Wham!: Last Christmas

Hodina. Přesně tak dlouho trvalo Georgi Michaelovi napsání hitovky Last Christmas. Poprvé zazněla o Vánocích v roce 1984, a i když jde o jeden z nejprodávanějších singlů ve Velké Británii, o post hitparádové jedničky se skladba dlouho jenom snažila. Několik se musela spokojit s druhou příčkou, vše se ale změnilo v lednu 2001, kdy na zlato konečně dosáhla.

A podle mnohých jde o zhmotnění vánoční atmosféry v hudbě.

Ewa Farna: Vánoce na míru

Přes 32 milionů shlédnutí na YouTube, to je vůbec první vánoční píseň Ewy Farne. Spolu se svým týmem ji vytvořila v roce 2017, kdy od jednoho online obchodu dostala za úkol nazpívat vánoční písničku, která by nebyla kýčovitá.

To se podařilo a v klipu kromě Ewy a dětského sboru uvidíte třeba i sportovce Báru Špotákovou nebo Radka Štěpánka.

Mariah Carrey: All I Want For Christmas Is You

Další klasikou, před kterou není o Vánocích úniku, je All I Want For Christmas Is You. Legenda praví, že ji Mariah Carrey vůbec nechtěla napsat a natočit. Nakonec to ale v roce 1994 udělala a za tohle rozhodnutí je určitě vděčná doteď.

Jde o dvanáctý nejlépe prodávaný singl všech dob, který jí už vydělal v přepočtu přes 1,5 miliardy korun. A také přihrál tři rekordy do Guinnessovky včetně nejstreamovanější skladby na Spotify během 24 hodin.

Ed Sheeran & Elton John: Merry Christmas

Hitovka loňských Vánoc, to je Merry Christmas v podání Eda Sheerana a Eltona Johna. U prvního jmenovaného jde o vůbec první vánoční skladbu, Elton už dříve jednu natočil. Nápad na spolupráci pak přišel od něj a Ed byl natolik nadšený, že napsal refrén ještě ten samý večer.

A když si pro singl zajedete do Británie, celý výtěžek z prodeje jde na nadace obou muzikantů, které podporují mladé hudebníky a pacienty s HIV/AIDS.

Chris Rea: Driving Home For Christmas

Driving Home For Christmas je vánoční píseň s uhrančivou country atmosférou.

Britský hudebník ji vydal v roce 1986, napsal ji ale mnohem dřív. Nápad se mu v hlavě zrodil ve chvíli, kdy zrovna stál v zácpě ve vozu své ženy v Londýně, když mířil na dlouhou cestu na Vánoce za svými rodiči. A pro rádio BBC skladbu překřtil na „koledu za volantem“.