Pozadí stránky
Pozadí stránky

Audiokniha měsíce: Tracyho tygr je jeden z nejkouzelnějších příběhů pro malé i velké
27. 6. 2018 16:18 | Patricie Kolohnátková

Audiokniha měsíce: Tracyho tygr je jeden z nejkouzelnějších příběhů pro malé i velké

Tracyho tygr amerického autora s arménskými kořeny Williama Saroyana není žádnou novinkou. Jde ale o tak dechberoucí dílo, že se k němu jak tvůrci, tak čtenáři i posluchači vracejí už desítky let. Audiokniha od vydavatelství Tympánum je pak doslova klenot: v režiii Jana Jiráně uslyšíte v hlavních rolích Vojtu Dyka a Marthu Issovou a také celou řadu dalších českých hereckých es. A my vám garantujeme, že vám díky této kouzelné audioknize rychle uteče třeba cesta na dovolenou, ať už v autě budou sedět malí nebo velcí.

„Velký příběh o lásce, o fantazii a odvaze. Příběh o tygrovi, o Thomasu Tracym a Lauře Luthyové. Co kdybychom každý měli svého tygra, který by nám ukazoval cestu k našim největším snům?”

Tak zní oficiální synopse k Tracyho tygrovi. Hlavní postavou je tu mladý muž Thomas Tracey, který se jednoho dne vydá do New Yorku, aby tu našel štěstí. Jeho tygr, který ve skutečnosti není tygrem, ale černou pumou, jde pochopitelně na zkušenou s ním.

Tracyho tygr, co není ve skutečnosti tygrem, ale pumou

Tracy si svého tygra vyhlédl už před lety v jedné ZOO a od té doby spolu tvoří nerozlučnou dvojici. Tygr dává Thomasovi rady do života, naznačuje mu, co by měl, nebo neměl dělat, a dává mu také odvahu, aby se nedržel při zemi. A snil. Říkáte si, jak je možné, že se podivného mladíka a jeho tygra v ulicích amerického velkoměsta nikdo nebojí? Je to jednoduché. Tygr je totiž ostatním neviditelný.

Thomas Tracy začne pracovat pro pražírnu kávy, kde tahá těžké žoky. A nějakou kávu také občas ochutná. Polední pauzy pak spolu s tygrem tráví před pražírnou, když si jednoho dne všimne procházející přenádherné dívky a její ještě přenádhernější tygřice. A zamiluje se. Oba se zamilují.

Audiokniha měsíce: Tracyho tygr je jeden z nejkouzelnějších příběhů pro malé i velké

Ta dívky se jmenuje Laura Luthyová a zpočátku vše vypadá dobře. Jenomže pak se to celé vinou Tracyho mladické nerozvážnosti zašmodrchá a Laura už o Thomasovi nechce ani slyšet. Když pak nevyjde ani jeho snaha stát se v pražírně ochutnávačem, odjíždí zhrzený mladík zpátky domů.

Jenomže tam po nějaké době zjistí, že Lauru Luthyovou miluje tolik, že bez ní nemůže žít. Tygr to pochopitelně o Luařině tygřici ví už dávno. Proto se urychleně vypraví zpátky do New Yorku, aby je našli. Problém ale je, že Tracyho tygra najednou všichni vidí, což hledání poměrně komplikuje. Podaří se nerozlučné dvojici najít Luaru i její tygřici dřív, než bude pozdě?

Tracyho tygr je čtyřnohým malým princem v černém kožichu

S Williamem Saroyanem a hlavně Tracyho tygrem jste se už určitě setkali. Minimálně v době studií na základní nebo střední škole, kdy tato útlá novela patřila do seznamu povinné četby. Pokud jste také měli odpor ke všemu, co vám někdo nutil, možná se vám Tracyho tygr až dodneška vyhýbal. A to je velká škoda. Je to totiž tak trochu takový čtyřnohý Malý princ v černém kožichu.

Poslechněte si výbornou dramatizaci Malého prince

Audiokniha měsíce: Tracyho tygr je jeden z nejkouzelnějších příběhů pro malé i velké

Podobně jako u Exupéryho, i poetika Pulitzerem ověnčeného Saroyana je naprosto mimořádná. Autor si dokáže hrát se slovy i se svojí imaginací tak, jak jen pár spisovatelů a čtenáře dokáže dovést do naprosto jedinečných světů. I díky své obrovské lidskosti a pochopení pro nás, nedokonalé člověky. Ať už to jsou krátké povídky, divadelní hry anebo právě Tracyho tygr, jeho dílo je zkrátka radostí číst. Vše je navíc natolik srozumitelné, že si děj (i když trošku jinak) užijí jak malí, tak i velcí čtenáři.

Režisér Jan Jiráň pak Tracyho tygra v jeho audioknižní podobě povýšil ještě o trochu víc. Thomase Tracyho dostal na starost Vojta Dyk, Lauru Luthyovou pak Martha Issová. Hlavní protagonisty doplňují třeba Arnošt Goldflam, Jiří Lábus, Ivan Trojan, Josef Abrhám, Ilja Racek nebo Jiří Schimtzer. Vše navíc krásně doplňuje hudba Dominika Renče.

Tracyho tygr v podání Jana Jiráně není dramatizací, díky skvělým výkonům herců si toho ale skoro ani nevšimnete. Děj krásně ubíhá dopředu a je dost možné, že až se dostanete za poslední minutu, bude vám líto, že příběh není ještě jednou tak dlouhý.

Tracyho tygr je zkrátka skvělým příběhem pro malé i velké. A díky jeho audioknižní podobě si ho užijete ještě o trošku víc.