Pozadí stránky
Pozadí stránky
Obálka audioknihy Emil a detektivové

Emil a detektivové

Erich Kästner

Délka: 3 h 17 min
Interpret: Aleš Procházka
Vydavatel: Tympanum
Vydáno: 2021
Typ souboru: MP3
Velikost: 185 MB

Kdo ukradl Emilovi peníze pro babičku?

Maminka dvanáctiletého Emila Tischbeina pracuje jako kadeřnice, protože po smrti manžela na tom nejsou finančně nejlíp. Aby si chlapec alespoň trošku užil prázdniny, pozvou ho jeho teta Marta s babičkou na návštěvu k nim do Berlína.

Maminka mu na cestu dá 140 marek, z nichž má babičce odevzdat 120 na přilepšenou. Je to pro oba hodně peněz a malý cestovatel si je proto schová do sáčka, aby je neztratil. Jenže ve vlaku usne, a když se probudí, zjistí, že jsou peníze pryč. Co si počne? Má jít na policii? Ne! Rozhodne se pachatele vypátrat na vlastní pěst. Tím začíná dramatická honička za zlodějem, která by nikdy nemohla skončit úspěšně, kdyby byl Emil sám. On si ale v neznámém velkoměstě najde kamaráda a pak už se pronásledování stane záležitostí celé klukovské party, kde každý má svůj úkol.

Napínavá a vtipná dětská detektivka poprvé vyšla v roce 1929, ale od té doby neztratila nic ze své svěžesti a dokáže bavit už několik generací dětí. Několikrát byla také zfilmována.

ERICH KÄSTNER
Německý spisovatel, scénárista a publicista. Největší slávu mu přinesla tvorba pro děti, za níž byl v roce 1960 odměněn Cenou Hanse Christiana Andersena.
Byl hlasitým odpůrcem nacionálního socialismu, díky čemuž se dostal na seznam nežádoucích autorů a jeho knihy byly páleny. Jeho veřejné působení bylo silně omezováno a jen díky přátelům mohl pracovat alespoň pod pseudonymy. Od roku 1951 až do 1962 zastával funkci předsedy německého PEN klubu a byl také jedním ze zakladatelů Mezinárodní knihovny pro mládež v Mnichově.

Jeho první knihou pro děti byl Emil a detektivové (1929). Jen v Německu dosáhla více než dvou milionů výtisků a byla přeložena do 59 jazyků. Mezi další jeho tvorbu pro děti a mládež patří Luisa a Lotka, Létající třída, Matýsek z krabičky od zápalek a pokračování Emila a detektivů s názvem Emil a tři dvojčata.

ALEŠ PROCHÁZKA
Absolvent DAMU, šestnáct let strávil v Divadle pod Palmovkou, kde zazářil v desítkách rolí, dnes ho můžeme vidět na prknech Divadla na Vinohradech. Jeho tvář znají diváci z řady televizních seriálů, mimo divadlo se nejraději věnuje rozhlasové tvorbě. V dabingu propůjčil svůj výrazný hlas mnoha hvězdám – Tomu Hanksovi, Kevinu Spaceymu, namluvil i agenta Coopera v kultovním Lynchově seriálu Twin Peaks nebo Severuse Snapea v sérii filmových adaptací příběhů o Harrym Potterovi.

Nahrávka vznikla podle knihy Ericha Kästnera Emil a detektivové vydané SNDK v roce 1957. Emil und die Detektive © Atrium Verlag AG, Zurich 1935. Z německého originálu Emil und die Detektive přeložila Jitka Fučíková. Translation © Jitka Fučíková. Čte Aleš Procházka. Hudba Soundguru. Režie, zvuk Pavel Štěpánek. Technická redakce Klára Melicharová. Vyrobilo studio Soundguru. Ilustrace © Walter Trier. Úprava obálky pro CD Natalie Oweyssi. Odpovědný redaktor Vojtěch Machálek. Vydalo Tympanum, s. r. o., 2021.

více

Jak poslouchat audioknihy nejpohodlněji?


Ikona aplikace O2 Knihovna
V aplikaci O2 Knihovna
• bez registrace
• na telefonu i tabletu
Stáhnout zdarma